wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-10-15| Mapy, Prawo

Jak pisać Białoruś na mapach


Eksperci ds. toponimów z Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowili zunifikować pisownię słowa Białoruś w języku łacińskim. Na zorganizowanej w Tallinie w dniach 9-13 października br. konferencji ds. regionalnych toponimów specjaliści z Estonii, Łotwy, Litwy, Rosji, Algierii, Izraela, Francji, Wlk. Brytanii i USA doszli do wniosku, że białoruskie nazwy należy pisać zgodnie z wersją alfabetu łacińskiego, służącą do zapisu języka białoruskiego (tzw. białoruska łacinka, używana do lat 40. XX wieku).

Tym samym nazwy obiektów geograficznych zachowają w druku łacińskim cechy białoruskiej pisowni. Ponieważ nazwy na mapach powinno się przedstawiać w odpowiadającej im narodowej pisowni, na mapie świata wydanej np. w Niemczech słowo Białoruś nie powinno być pisana jako Weissrusland, lecz – Belarus’ (z apostrofem na końcu, dla podkreślenia miękkości ostatniej litery). Zgodnie z przyjętymi zasadami literze „G” ma odpowiadać „H”, natomiast „CZ” – „

Telegraf, AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt