wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-14| GIS, Firma, Software, Imprezy

GIS Meeting, czyli jak wdrażać GIS

Wykłady ekspertów, warsztaty, debaty, prezentacje dobrych praktyk i stoiska wystawców – w hali Targów Kielce trwa GIS Meeting. To nowa branżowa impreza skierowana do firm oferujących systemy informacji przestrzennej oraz urzędników, którzy stosują je w codziennej pracy.


GIS Meeting, czyli jak wdrażać GIS
Targi Wiedzy i Rozwiązań Geoinformacyjnych GIS Meeting 2011 (13-14 października) otworzył wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor. Wiceprezes Targów Kielce Bożena Staniak podkreśliła, że jest to spotkanie osób, które nie dyskutują o tym, czy wdrażać GIS, ale jak to zrobić, by osiągnąć jak największe korzyści. Z kolei przedstawiciel drugiego z organizatorów, prezes firmy 24GIS Szymon Ciupa, wyraził nadzieję, iż targi staną się imprezą cykliczną i jednym z najważniejszych wydarzeń w branży geoinformacyjnej w Polsce. Na inauguracji spotkania dopisała publiczność, której sporą część stanowili studenci.

Wykład nt. INSPIRE otwierający pierwszą sesję konferencji branżowej „Administracja publiczna a ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej – obowiązki, wymagania, korzyści” wygłosił prof. Bogdan Ney. W ramach konferencji odbyły się cykle wykładów dotyczące udostępniania informacji publicznej, w tym informacji o środowisku; zadań samorządu w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej oraz prezentacje tzw. dobrych praktyk, czyli wdrożeń GIS w administracji publicznej. Ponadto w programie znalazły się warsztaty „GIS w planowaniu przestrzennym i urbanistyce”, debata ekspertów „GIS Konfrontacje” i panele prezentacji technicznych (Esri Polska, ISPiK, TechDATA, Imagis).

W hali targów rozstawiono stoiska dziesięciu wystawców: firm i instytucji, prezentujących swoje produkty bądź projekty. Na dużych ekranach można się było zapoznać z różnymi rozwiązaniami wdrożonymi w urzędach miejskich. UM Bytom prezentował przygotowany przez gliwicki ISPiK geoportal, którego wersja ogólnodostępna funkcjonuje od 2006 roku. Oprócz zasobu danych przestrzennych łącznie z numerycznym modelem terenu znajduje się w nim wirtualny plany urzędu. Zwiedzający mogli się również zapoznać z niedawno uruchomioną nową odsłoną geoportalu Kielc wykonaną przez ISPiK razem z 24GIS. Oba te rozwiązania ułatwiają pracę geodetom, którzy mogą za ich pośrednictwem zgłaszać roboty i mają dostęp do aktualnych baz. Podobne ułatwienie zyskają już za parę miesięcy również łódzcy geodeci. W tamtejszym MODGiK-u trwają intensywne prace nad uruchomieniem geoportalu, który przygotowują firmy: Sygnity, Systherm Info i MPG z Łodzi.

Swoje rozwiązania oprócz ISPiK-u prezentowały firmy Esri Polska i Oracle. Na stoisku Esri można się było zapoznać z produktami trzech głównych partnerów firmy: SmallGIS, GISPartner i Archipelag.NET. Jak mówiła przedstawicielka spółki, zwiedzający pytają o wdrożenia, jak to wygląda i od czego należy zacząć. Z kolei ofertę Oracle’a prezentowali przedstawiciele firmy SHH. Jak twierdzi Piotr Wyroślak, SIP wdrożony przez SHH np. w Środzie Śląskiej stanowi konkurencję dla rozwiązań pozostałych firm. Aplikację przygotowaną na GeoServerze i na bazie Oracle wyróżnia otwarty zapis danych przestrzennych. Dzięki temu poprzez narzędzia różnych producentów można wprost odczytać bazy danych.

Na stoiskach można się było także zapoznać z ofertą GUGiK-u, niedawno uruchomionym geoportalem GDOŚ, który wciąż jest rozwijany, oraz wykonać próbny test na certyfikat ECDL GIS na stoisku Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Niedługo taki próbny test pojawi się w sieci. Prezentował się również organizator, czyli 24GIS. Ta kielecka spółka zajmuje się doradztwem, prowadzi szkolenia – przede wszystkim zamknięte dla urzędów miast, a także oferuje analizy przestrzenne. Jak mówiła przedstawicielka firmy, targi mają pokazać dobre praktyki wdrażania systemów informacji przestrzennej, którymi interesuje się coraz więcej branż.

Honorowy patronat nad GIS Meetingiem objęli: prezydent Kielc, prezydent Łodzi, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, GDOŚ, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Instytut Gospodarki i Mieszkalnictwa, Geodezyjna Izba Gospodarcza, a partnerem strategicznym jest stowarzyszenie URISA. Patronem medialnym targów jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.


Kapituła ocenia kandydatów zgłoszonych do konkursu Lidera geoinformacji. Z prawej Szymon Ciupa, prezes firmy 24GIS.


Barbara Stefańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS