Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-13| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Kończy się XXIII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów FIG



Wczoraj na Kongresie Międzynarodowej Federacji Geodetów FIG (8-13 października, Monachium) odbyła się ostatnia tura sesji technicznych. Zajmowano się na nich głównie tematyką gospodarowania nieruchomościami i problemami własności.

Od momentu stworzenia federacji (1878 r.) kongres dopiero drugi raz odbywa się w Niemczech (poprzedni w 1971 r. w Wiesbaden). Nie jest to przypadek, ponieważ w tym roku kończy się 4-letnia kadencja, w której federacji przewodziły Niemcy. Impreza ta jest swego rodzaju platformą do przekazywania teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu szeroko pojętej geodezji. W tym roku przedstawiono ponad 600 referatów, odbyło się 30 technicznych wycieczek i sesje posterowe.
FIG jako organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 100 instytucji z całego świata odgrywa znaczącą rolą w tworzeniu nowych i modernizowaniu istniejących systemów zarządzania nieruchomościami oraz katastru. Szczególnie ważna jest tu działalność FIG-u wspierająca inicjatywy w państwach dawnego bloku wschodniego oraz kraje, gdzie jeszcze panuje ustrój komunistyczny. Do grupy tej zalicza się także Polska, w której ciągle trwają prace nad stworzeniem sprawnego, jednolitego i zgodnego ze standardami europejskimi systemu katastralnego.
Referaty wygłaszane podczas przedostatniego dnia kongresu miały przybliżyć przedstawicielom krajów rozwijających się istniejące już i sprawdzone systemy katastralne w Danii lub w Niemczech, ale i nowe koncepcje opracowywane np. w Australii. Także przedstawiciele Polski mieli szansę zaprezentowania swoich koncepcji. Na zdjęciu poniżej dr Marcin Karabin z Politechniki Warszawskiej opowiada o "Katastrze 2020 w Polsce" – wizji systemu opracowanej wspólnie z prof. Wojciechem Wilkowskim.
Najważniejszy wniosek czwartkowych obrad to potwierdzenie niezwykłej roli sprawnego systemu katastralnego w państwie. Zinformatyzowany kataster jest podstawą działania nie tylko prawników, rzeczoznawców, projektantów czy inżynierów. To także bardzo ważne udogodnienie dla przeciętnego obywatela.

Marek Pudło


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS