|2011-10-14|
GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje
O cyfrowej kartografii hydrogeologicznej
W środę (12 października) w Warszawie odbyło się sympozjum „Cyfrowa kartografia hydrogeologiczna w Polsce” związane z jubileuszami 60-lecia pracy zawodowej prof. Bronisława Paczyńskiego oraz 10-leciem państwowej służby hydrogeologicznej.
W spotkaniu wziął udział Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz główny geolog kraju, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Sympozjum było okazją do omówienia wyników realizacji dyrektyw Unii Europejskiej oraz planów dotyczących cyfrowej kartografii hydrogeologicznej w Polsce.
Podczas spotkania podsumowano dorobek naukowy prof. Bronisława Paczyńskiego – wybitnego specjalisty w dziedzinie hydrogeologii, wieloletniego przedstawiciela hydrogeologicznego środowiska naukowego, autora wielu prac naukowo-badawczych.
Profesor Paczyński ma znaczące zasługi w dziedzinie oceny odnawialnych i dyspozycyjnych zasobów wód podziemnych, rozpoznania systematyki regionalnej wód podziemnych oraz przeglądowej i szczegółowej kartografii hydrogeologicznej Polski. Jest także współinicjatorem i współtwórcą nowoczesnej, cyfrowej Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000, wykonanej w latach 1996-2004. Z ponad 120 publikacji, których był autorem i redaktorem, do najważniejszych należą: „Hydrogeologia regionalna Polski”, „Podział regionalny występowania zwykłych wód podziemnych Polski”, „Waloryzacja – nowy kierunek oceny zasobów wód podziemnych”, „Atlas zasobów zwykłych wód podziemnych” oraz „Atlas hydrogeologiczny Polski”. Profesor jest również laureatem tegorocznej nagrody Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego zasobów.
Organizatorem sympozjum był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Hydrogeologiczna kartografia cyfrowa została zapoczątkowana w Państwowym Instytucie Geologicznym w 1996 r. wraz z realizacją Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 (MhP). W zespole wykonawców arkuszy MhP znalazło się prawie 400 specjalistów z 22 instytucji, w tym ośrodki akademickie, instytuty i przedsiębiorstwa geologiczne. Do praktyki hydrogeologicznej wprowadzone zostały metody GIS oraz cyfrowe bazy danych, które od 15 lat stały się standardem w działalności ośrodków hydrogeologicznych w Polsce.
Źródło: MŚ
|