Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-14| GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje

O cyfrowej kartografii hydrogeologicznej

W środę (12 października) w Warszawie odbyło się sympozjum „Cyfrowa kartografia hydrogeologiczna w Polsce” związane z jubileuszami 60-lecia pracy zawodowej prof. Bronisława Paczyńskiego oraz 10-leciem państwowej służby hydrogeologicznej.


O cyfrowej kartografii hydrogeologicznej
W spotkaniu wziął udział Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz główny geolog kraju, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Sympozjum było okazją do omówienia wyników realizacji dyrektyw Unii Europejskiej oraz planów dotyczących cyfrowej kartografii hydrogeologicznej w Polsce.

Podczas spotkania podsumowano dorobek naukowy prof. Bronisława Paczyńskiego – wybitnego specjalisty w dziedzinie hydrogeologii, wieloletniego przedstawiciela hydrogeologicznego środowiska naukowego, autora wielu prac naukowo-badawczych.

Profesor Paczyński ma znaczące zasługi w dziedzinie oceny odnawialnych i dyspozycyjnych zasobów wód podziemnych, rozpoznania systematyki regionalnej wód podziemnych oraz przeglądowej i szczegółowej kartografii hydrogeologicznej Polski. Jest także współinicjatorem i współtwórcą nowoczesnej, cyfrowej Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000, wykonanej w latach 1996-2004. Z ponad 120 publikacji, których był autorem i redaktorem, do najważniejszych należą: „Hydrogeologia regionalna Polski”, „Podział regionalny występowania zwykłych wód podziemnych Polski”, „Waloryzacja – nowy kierunek oceny zasobów wód podziemnych”, „Atlas zasobów zwykłych wód podziemnych” oraz „Atlas hydrogeologiczny Polski”. Profesor jest również laureatem tegorocznej nagrody Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego zasobów.

Organizatorem sympozjum był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Hydrogeologiczna kartografia cyfrowa została zapoczątkowana w Państwowym Instytucie Geologicznym w 1996 r. wraz z realizacją Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 (MhP). W zespole wykonawców arkuszy MhP znalazło się prawie 400 specjalistów z 22 instytucji, w tym ośrodki akademickie, instytuty i przedsiębiorstwa geologiczne. Do praktyki hydrogeologicznej wprowadzone zostały metody GIS oraz cyfrowe bazy danych, które od 15 lat stały się standardem w działalności ośrodków hydrogeologicznych w Polsce.

Źródło: MŚ


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS