Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-10-12 | Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy

W Starych Jabłonkach o nowoczesnej fotogrametrii i teledetekcji


W Starych Jabłonkach k. Ostródy rozpoczęło się XV ogólnopolskie sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom współczesnej fotogrametrii i teledetekcji.
Ortofotomapa, podstawowy produkt fotogrametryczny, zadomowiła się na dobre w polskim krajobrazie w połowie lat 90. Pod strzechy trafiła jednak dopiero teraz, kiedy jej cyfrową wersję na www.geoportal.gov.pl może przeglądać każdy chętny. Jak poinformował w swym wystąpieniu dr Ryszard Preuss, wiceprezes GUGiK, internetową stronę geoportal.gov.pl odwiedziło w ostatnim miesiącu milion osób.

Dzisiaj cały obszar Polski pokryty jest jej cyfrową wersją, co jest wynikiem ukończenia w ostatnich latach projektów prowadzonych przez GUGiK i ARiMR i wspomaganych finansowo przez Unię Europejską. Uruchomiony w czerwcu br. przez GUGiK prototyp polskiego geoportalu został ostatnio wysoko oceniony przez specjalistów z unijnego Joint Research Center w Isprze. Według R. Preussa potwierdzili oni wysokie standardy dokładnościowe ortofotomapy, jak i to, że geoportal realizuje jeden z celów dyrektywy INSPIRE – możliwość przeglądania cyfrowych danych zgromadzonych w państwowych zbiorach.
W Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie trwa odbiór ostatnich partii materiałów, można zatem sądzić, że wkrótce na stronie internetowej portalu nie pozostaną już żadne białe plamy.

Pytaniem: Dlaczego mówimy "ortofoto", a nie "fotoplan" i co to jest tak naprawdę geoinformatyka? – prof. Józef Jachimski (na zdjęciu) z Akademii Górniczo Hutniczej wywołał temat geoinformatycznego leksykonu, projektu realizowanego w Krakowie przez Komisję Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności. Okazuje się bowiem, że specjaliści z różnych dziedzin (bywa, że i z jednej) tym samym terminom nadają różne znaczenie. Budowa leksykonu (na wzór znanej wszystkim Wikipedii) pozwoliłaby na uniknięcie językowych dwuznaczności i niejasności i prowadzenia niepotrzebnych sporów.
Obrady w Starej Jabłonce rozpoczęły się tuż po zawieszeniu dzisiejszych, burzliwych obrad Sejmu, w którym tym samym słowom także przypisywane są różne znaczenia. Jak zatem widać, problem poruszany przez prof. Jachimskiego jest o wiele szerszy.
Więcej o konferencji w listopadowym wydaniu GEODETY.

Organizatorami ogólnopolskiego sympozjum naukowego „Opracowania cyfrowe w fotogrametrii, teledetekcji i GIS” jest Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji wspólnie z Sekcją Fotogrametrii i Teledetekcji Komitetu Geodezji PAN i Katedrą Fotogrametrii i Teledetekcji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Odnosnie komentarza "geometry". Mapy nie sa z 19 Odnosnie komentarza "geometry". Mapy nie sa tylko z 1997, sa z lat 2003-2005. Ponadto aktualne dane mozemy miec z wielu zrodel a nie tylko z SCOR. Chyba ze dazymy do kolejnego monopolu. A z jakoscia map satelitarnych roznie bywa... zwlaszcza jesli kogos intersujaee tresc mapy a nie stan zachmurzen
  
aktualnosc Pytanie jest tylko jedno - dlaczego dane sa NIEAKTUALNE ?? Mape z 1997 roku nalezy wyrzucic do kosza a nie prezentowac w internecie. Dlaczego marnujemy nasze (tj. podatnikow) pieniadze na ambicjonalne projekty skoro możemy mieć aktualne dane ze SCOR ??
  



zobacz też:

Fotogrametryczne aplikacje firmy Orbit Geospatial Technologies

Firma Orbit Geospatial Technologies dostarczająca oprogramowanie fotogrametryczne...

Studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy

Pod obrady Rady m.st. Warszawy trafił dzisiaj dokument „Studium uwarunkowań i kierunków...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Majde (1937-2009)

Andrzej Majde (1937-2009)
Pochodził z w wielodzietnej rodziny nauczycielskiej gorzko doświadczonej losami wojny i okupacji. Urodził się 13 maja 1937 r. w Ciechanowie. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1891
Podczas Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Bernie prof. Albrecht Penck rzucił ideę stworzenia międzynarodowej mapy świata w skali 1:1 mln wykonywanej przez poszczególne państwa. W 1913 r. na Kongresie w Paryżu określono szczegóły projektu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2