Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-12| Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy

W Starych Jabłonkach o nowoczesnej fotogrametrii i teledetekcji


W Starych Jabłonkach k. Ostródy rozpoczęło się XV ogólnopolskie sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom współczesnej fotogrametrii i teledetekcji.
Ortofotomapa, podstawowy produkt fotogrametryczny, zadomowiła się na dobre w polskim krajobrazie w połowie lat 90. Pod strzechy trafiła jednak dopiero teraz, kiedy jej cyfrową wersję na www.geoportal.gov.pl może przeglądać każdy chętny. Jak poinformował w swym wystąpieniu dr Ryszard Preuss, wiceprezes GUGiK, internetową stronę geoportal.gov.pl odwiedziło w ostatnim miesiącu milion osób.

Dzisiaj cały obszar Polski pokryty jest jej cyfrową wersją, co jest wynikiem ukończenia w ostatnich latach projektów prowadzonych przez GUGiK i ARiMR i wspomaganych finansowo przez Unię Europejską. Uruchomiony w czerwcu br. przez GUGiK prototyp polskiego geoportalu został ostatnio wysoko oceniony przez specjalistów z unijnego Joint Research Center w Isprze. Według R. Preussa potwierdzili oni wysokie standardy dokładnościowe ortofotomapy, jak i to, że geoportal realizuje jeden z celów dyrektywy INSPIRE – możliwość przeglądania cyfrowych danych zgromadzonych w państwowych zbiorach.
W Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie trwa odbiór ostatnich partii materiałów, można zatem sądzić, że wkrótce na stronie internetowej portalu nie pozostaną już żadne białe plamy.

Pytaniem: Dlaczego mówimy "ortofoto", a nie "fotoplan" i co to jest tak naprawdę geoinformatyka? – prof. Józef Jachimski (na zdjęciu) z Akademii Górniczo Hutniczej wywołał temat geoinformatycznego leksykonu, projektu realizowanego w Krakowie przez Komisję Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności. Okazuje się bowiem, że specjaliści z różnych dziedzin (bywa, że i z jednej) tym samym terminom nadają różne znaczenie. Budowa leksykonu (na wzór znanej wszystkim Wikipedii) pozwoliłaby na uniknięcie językowych dwuznaczności i niejasności i prowadzenia niepotrzebnych sporów.
Obrady w Starej Jabłonce rozpoczęły się tuż po zawieszeniu dzisiejszych, burzliwych obrad Sejmu, w którym tym samym słowom także przypisywane są różne znaczenia. Jak zatem widać, problem poruszany przez prof. Jachimskiego jest o wiele szerszy.
Więcej o konferencji w listopadowym wydaniu GEODETY.

Organizatorami ogólnopolskiego sympozjum naukowego „Opracowania cyfrowe w fotogrametrii, teledetekcji i GIS” jest Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji wspólnie z Sekcją Fotogrametrii i Teledetekcji Komitetu Geodezji PAN i Katedrą Fotogrametrii i Teledetekcji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS