wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-12| Mapy, Teledetekcja, Software, Imprezy

W Starych Jabłonkach o nowoczesnej fotogrametrii i teledetekcji


W Starych Jabłonkach k. Ostródy rozpoczęło się XV ogólnopolskie sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom współczesnej fotogrametrii i teledetekcji.
Ortofotomapa, podstawowy produkt fotogrametryczny, zadomowiła się na dobre w polskim krajobrazie w połowie lat 90. Pod strzechy trafiła jednak dopiero teraz, kiedy jej cyfrową wersję na www.geoportal.gov.pl może przeglądać każdy chętny. Jak poinformował w swym wystąpieniu dr Ryszard Preuss, wiceprezes GUGiK, internetową stronę geoportal.gov.pl odwiedziło w ostatnim miesiącu milion osób.

Dzisiaj cały obszar Polski pokryty jest jej cyfrową wersją, co jest wynikiem ukończenia w ostatnich latach projektów prowadzonych przez GUGiK i ARiMR i wspomaganych finansowo przez Unię Europejską. Uruchomiony w czerwcu br. przez GUGiK prototyp polskiego geoportalu został ostatnio wysoko oceniony przez specjalistów z unijnego Joint Research Center w Isprze. Według R. Preussa potwierdzili oni wysokie standardy dokładnościowe ortofotomapy, jak i to, że geoportal realizuje jeden z celów dyrektywy INSPIRE – możliwość przeglądania cyfrowych danych zgromadzonych w państwowych zbiorach.
W Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie trwa odbiór ostatnich partii materiałów, można zatem sądzić, że wkrótce na stronie internetowej portalu nie pozostaną już żadne białe plamy.

Pytaniem: Dlaczego mówimy "ortofoto", a nie "fotoplan" i co to jest tak naprawdę geoinformatyka? – prof. Józef Jachimski (na zdjęciu) z Akademii Górniczo Hutniczej wywołał temat geoinformatycznego leksykonu, projektu realizowanego w Krakowie przez Komisję Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności. Okazuje się bowiem, że specjaliści z różnych dziedzin (bywa, że i z jednej) tym samym terminom nadają różne znaczenie. Budowa leksykonu (na wzór znanej wszystkim Wikipedii) pozwoliłaby na uniknięcie językowych dwuznaczności i niejasności i prowadzenia niepotrzebnych sporów.
Obrady w Starej Jabłonce rozpoczęły się tuż po zawieszeniu dzisiejszych, burzliwych obrad Sejmu, w którym tym samym słowom także przypisywane są różne znaczenia. Jak zatem widać, problem poruszany przez prof. Jachimskiego jest o wiele szerszy.
Więcej o konferencji w listopadowym wydaniu GEODETY.

Organizatorami ogólnopolskiego sympozjum naukowego „Opracowania cyfrowe w fotogrametrii, teledetekcji i GIS” jest Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji wspólnie z Sekcją Fotogrametrii i Teledetekcji Komitetu Geodezji PAN i Katedrą Fotogrametrii i Teledetekcji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS