|2011-09-23|
GIS, Mapy, Imprezy
OpenStreetMap Polska zaprasza na imprezy
W najbliższym czasie szykują się kolejne wydarzenia związane z projektem OpenStreetMap i wolnymi danymi w Polsce – od mapping party na Kielecczyźnie oraz zajęć z harcerzami z ZHR po warsztaty i konferencje.
Już w najbliższym weekend (24-25 września) odbędą się warsztaty OpenStreetMap organizowane we współpracy z Centrum Cyfrowym Projekt:Polska, nową instytucją zaangażowaną w otwartość danych. Tematem dwudniowych zajęć będzie m.in. zdobywanie i wprowadzanie danych geograficznych, w tym zdjęć lotniczych przy dobrych warunkach pogodowych.
OSM PL zaprasza również na październikowe mapping party (7-9 października), które organizowane jest we współpracy z Polską Grupą Użytkowników Linuksa (PLUG). Spotkaniu towarzyszyć będzie konferencja Jesień Linuksowa, która w tym roku odbywa się w Mąchocicach Kapitulnych pod Kielcami. W jej trakcie Marek Kleciak z uniwersytetu w Hamburgu opowie o swojej koncepcji uwzględnienia trzeciego wymiaru oraz danych historycznych w OSM.
OpenStreetMap nie zabraknie również na międzynarodowej konferencji Open Government Data Camp (Warszawa, 20-21 października), która w dużej części będzie dotyczyła „otwierania” zasobów instytucji, dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystania, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W jej trakcie będzie mowa m.in. o wielu otwartych projektach a także o serwisach, przez które rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji czy Nowej Zelandii już teraz udostępniają dane na wolnych licencjach.
Na początku października OpenStreetMap będzie też obecne na zlocie drużynowym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kontynuując współpracę, która rozpoczęła się w kilka miesięcy temu. Na Zlocie 100-lecia Harcerstwa w zeszłym miesiącu stowarzyszenie zrobiło zdjęcia z powietrza i dało grupom harcerzy zadania związane ze zbieraniem danych przestrzennych podczas ich gry terenowej, w której wzięło udział 90 zespołów. Zdjęcia te, oprócz pomocy w rysowaniu mapy, stały się też dokumentacją wydarzenia.
Podobnie było w czasie Przystanku Woodstock miesiąc wcześniej, kiedy zdjęcia latawcowe pojawiły się w prasie w wielu reportażach z festiwalu, i są dostępne również jako jedyna ortofotomapa uwieczniająca ogromne pole namiotowe i układ scen na polach pod Kostrzynem.
Źródło: blog ?OpenStreetMap i okolice?
|