Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-25| Mapy

Mapy OSM w nowej szacie

W ramach współpracy Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska z poznańską firmą TRAIL właśnie oddano do użytku nowy serwer renderujący mapy w standardzie TMS, a w przyszłości udostępniający też inne usługi.


Mapy OSM w nowej szacie
Dostępny jest on pod adresem osm.trail.pl. Hostingiem strony zajmują się firmy TRAIL oraz centuria.pl, natomiast Stowarzyszenie OSM odpowiada za część merytoryczną witryny.

Aktualnie udostępnionych zostało pięć warstw map, które wykorzystać można między innymi na stronach WWW. Dotychczas twórcy witryn internetowych mogli korzystać z wielu innych warstw generowanych z danych OSM, utrzymywanych na zagranicznych serwerach. Do takich należy mapa wyświetlana na stronie głównej openstreetmap.org generowana na angielskich serwerach Fundacji OSM oraz warstwy firm CloudMade czy MapQuest. Ponieważ dane OpenStreetMap cały czas są edytowane, serwowanie aktualnych obrazów map wymaga sporej mocy obliczeniowej (w przeciwieństwie np. do statycznych map, takich jak Google Maps).

Nowa maszyna, stojąca w światowej klasy serwerowni w piwnicach poznańskiego Starego Browaru, zapewnia o wiele szybsze połączenia użytkownikom z Polski. W przeciwieństwie do głównego serwera tile.openstreetmap.org, którego priorytetem jest wspomaganie społeczności OSM, nowy serwer osm.trail.pl będzie mógł być wykorzystany na stronach o sporym natężeniu ruchu.

Jednocześnie style graficzne serwowanych warstw lepiej odpowiadają tradycyjnej kartografii turystycznej w naszej części Europy, niż te stworzone w Wielkiej Brytanii i USA. Dostępne są dwie warstwy bazowe z danymi OSM: styl OSMapa-topo autorstwa Michała Mackiewicza oraz styl Hike & Bike Map autorstwa Colina Marquadt’a. Dwie dodatkowe półprzezroczyste warstwy pozwalają nałożyć poziomice oraz przebiegi szlaków turystycznych na inne mapy nie posiadające tych danych.

Źródło: blog OSM PL


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS