Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-11| Prawo, Ludzie, Instytucje

Nowe prawo budowlane przyjęte przez Radę Ministrów


9 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra budownictwa.

Zmiany w ustawie mają doprowadzić do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych. Chodzi zwłaszcza o obiekty wielkopowierzchniowe, w tym przeznaczone do organizowania imprez masowych.
Projekt nowelizacji zakłada, że właściciele lub zarządcy, których obowiązkiem jest okresowe kontrolowanie stanu technicznego obiektów, będą dodatkowo musieli sprawdzać je w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Zaliczono do nich m.in. zaleganie śniegu, oblodzenia. Obiekty o powierzchni dachu większej niż 1000 m2 mają być kontrolowane dwukrotnie w ciągu roku – przed i po okresie zimowym. W razie niedopatrzenia tego obowiązku właściciele lub zarządcy zostaną ukarani karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Stwierdzenie przez inspektorów budowlanych, że obiekt zagraża bezpieczeństwu, będzie oznaczało zakaz użytkowania budynku do czasu usunięcia nieprawidłowości.
Projekt nowelizacji przewiduje także zmiany w organizacji nadzoru budowlanego. Dotychczasowe powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego zostaną zastąpione od 1 lipca 2007 r. (ta data wymieniona jest w informacji ze strony KPRM, zaś w projekcie ustawy na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa znajduje się data 1 kwietnia) okręgowymi inspektoratami. Ich liczba zmniejszy się z 372 do ok. 100. Natomiast wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego będą nadal funkcjonować w strukturach administracji zespolonej.
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie powoływany i odwoływany przez wojewodę, po zaopiniowaniu kandydata przez głównego inspektora nadzoru budowlanego, natomiast inspektor okręgowy - przez inspektora wojewódzkiego, po zaopiniowaniu przez starostę. Zastępca okręgowego inspektora nadzoru budowlanego będzie powoływany i odwoływany przez wojewódzkiego inspektora na wniosek okręgowego inspektora.
W projekcie dodano również punkt, zgodnie z którym Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie mógł, w sprawach nieobjętych postępowaniem administracyjnym w rozumieniu działu II kpa, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wydać polecenie podjęcia określonych działań wojewódzkiemu lub okręgowemu inspektorowi nadzoru budowlanego.
Aby podnieść jakość nadzoru budowlanego, trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie o ok. 300 osób. W projekcie ustawy budżetowej na 2007 r. przewidziano na ten cel 8 mln zł.
Projekt ustawy

Źródło: KPRM, MB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS