Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-23| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Satelity pomagają w przygotowaniach do Euro 2012

Czy polskie służby ratunkowe wiedzą, jak korzystać ze zdjęć satelitarnych oraz danych przestrzennych w sytuacjach kryzysowych? To, przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, sprawdzono w czasie ćwiczeń Carpathex 2011, odbywających się w dniach 13-16 września 2011 w województwie podkarpackim.


Satelity pomagają w przygotowaniach do Euro 2012
Sprawdziły one możliwości operacyjne strażaków z Polski, Czech, Węgier i Ukrainy, które mają być wykorzystywane w trakcie mistrzostw Europy w piłce nożnej, organizowanych przez Polskę i na Ukrainę w przyszłym roku.

Aktywne uczestnictwo analityków i specjalistów z CBK PAN przez cały czas ćwiczeń w sztabie pomogło sprawdzić technologie geoprzestrzenne w czasie rzeczywistych działań ratowniczych.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia uruchomiono mechanizm wsparcia satelitarnego GMES-SAFER, który dostarczył dane i mapy przydatne dowódcom przy podejmowaniu decyzji. Oprócz tego zespół Centrum Informacji Kryzysowej, dyżurujący całodobowo w Warszawie, wykonał wiele analiz dotyczących działań ratowniczych.

Do zadań zespołu CBK PAN należało wsparcie pracy sztabu poprzez:
• wykorzystanie istniejących map cyfrowych i zdjęć satelitarnych (wizualizację, interpretację i analizy),
• prezentację i analizę danych satelitarnych pozyskanych w czasie ćwiczeń (testowa aktywacja systemu SAFER),
• bieżące odwzorowywanie na mapach informacji powstających w toku działań,
• generowanie dodatkowych map i analiz prezentujących np. przejezdność dróg, potencjalne lądowiska dla śmigłowców, symulacje wystąpienia powodzi, czasową dostępność terenu, dostępność punktów czerpania wody.

Podczas 36 godzin ćwiczeń odegrano 20 scenariuszy. Wszystkie cechował wysoki poziomi trudności. Wśród ćwiczonych zdarzeń znalazły się m.in.: zderzenie pociągu osobowego przewożącego kibiców piłkarskich z pociągiem przewożącym substancje chemiczne, pożary lasów, powódź, zawalenie się budynków, skażenia chemiczne spowodowane eksplozjami. Wielokrotnie sztab musiał stawić czoła kilku zagrożeniom równocześnie.Połączenia nauki z praktyką zostało ocenione bardzo pozytywnie przez obie strony. Dla zespołu wsparcia satelitarnego z CBK PAN była to unikalna okazja do poznania rzeczywistych potrzeb strażaków zajmujących się zarządzaniem kryzysowym w praktyce. Dowódcy działający w sztabie antykryzysowym w czasie ćwiczeń bardzo szybko przyzwyczaili się do nowych narzędzi i wykorzystywali informacje generowane dzięki pracy analitycznej naszych naukowców.

W czasie konferencji Security Research Conference odbywającej się w dniach 19-21 września 2011 w Warszawie, Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oficjalnie podziękował za współpracę z Centrum Badań Kosmicznych PAN w czasie ćwiczeń Carpathex. Podkreślił, że współpraca praktyków z naukowcami z jest podstawą skutecznych działań antykryzysowych.

Zobacz inne przykłady analiz

Źrodło: CBK PAN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS