|2011-09-23|
Teledetekcja, Firma, Edukacja
Konkurs fotointerpretacyjny rozstrzygnięty!
Wczoraj (22 września) zakończył się konkurs organizowany przez Geoforum.pl wspólnie z MGGP Aero, fundatorem nagród, czyli „Atlasów fotointerpretacyjnych”. O 10 egzemplarzy tego bogato ilustrowanego albumu zawalczyło 176 osób.
Pytania okazały się na tyle trudne, że tylko 14 uczestników znało odpowiedzi na wszystkie. Pierwsze poprawne rozwiązanie nadeszło dopiero 8 godzin po rozpoczęciu konkursu. 49 osób pomyliło się tylko raz, a 29 – dwa razy. Była też jedna uczestniczka, która udzieliła aż 8 błędnych odpowiedzi.
Zdecydowanie najtrudniejsze okazały się pytania oznaczone numerami 2 (79 poprawnych odpowiedzi) i 6 (75). Pierwsze dotyczyło rozpoznania pagórków widocznych na zdjęciu (na pewno nie były to drumliny). Drugie, przyznajemy, było podchwytliwe, kto jednak wybrał Żelazny Most lub okolice miasta Ryn popełnił błąd. Natomiast najłatwiejsze było pytanie nr 8 dotyczące sposobu nawadniania pól, na które nie odpowiedziało tylko 12 osób.
A jak należało rozwiązać test? Poniżej prezentujemy poprawne odpowiedzi.
1) Rzeka płynie na północny-wschód, o czym świadczą zaostrzone końce wysp.
2) Pagórki widoczne na zdjęciu to wydmy paraboliczne. Można to wywnioskować m.in. na podstawie ich kształtu (w tym występujących między nimi zagłębień, czyli mis deflacyjnych) oraz tego, że są porośnięte lasem (co pośrednio świadczy o niskiej żyzności gleb) i występują w grupie.
3) Wieś na zdjęciu to rzędówka, gdyż – jak sama nazwa wskazuje – zabudowa występuje w rzędzie, i tylko po jednej stronie drogi (gdyby budynki były po obu stronach, byłaby to ulicówka).
4) Poprawna odpowiedź brzmi: układ blokowo-niwowy, bo teren składa się z małych krótkich niw pogrupowanych w bloki.
5) Jest to jezioro wytopiskowe, o czym świadczy przede wszystkim jego owalny kształt. Podobny ma także jezioro cyrkowe, ale tego typu zbiorniki występują wyłącznie w górach. Jeziora rynnowe i starorzecza mają natomiast wyraźnie podłużny kształt.
6) Pytanie było podchwytliwe. Na zdjęciu widać bowiem pleśń na powierzchni sosu. Jest to jedyna fotografia w całym teście, która nie pochodziła z „Atlasu fotointerpretacyjnego” MGGP Aero.
7) Choć poszczególne podręczniki nieznacznie różnią się w kwestii podziału spektrum na różne typy promieniowania, to we wszystkich fale o długości 1,1 μm kwalifikowane są do bliskiej podczerwieni.
8) Na zdjęciu widać deszczownie, o czym świadczy okrągły kształt pól.
9) Elementami orientacji wewnętrznej zdjęcia są współrzędne punktu głównego w układzie znaczków tłowych oraz stała kamery.
10) Punkt główny zdjęcia fotogrametrycznego definiuje się jako rzut ortogonalny środka rzutów na płaszczyznę tłową zdjęcia.
A oto zwycięska „10”, która odpowiedziała poprawnie i najszybciej na nasze pytania:
Agata Nowak, Chrzanów Mateusz Stępnik, Lipsko Kazimierz Niecikowski, Gdynia Jolanta Florczyk, Gdańsk Lena Szymanek, Gdynia Sylwia Marczak, Piaseczno Wojciech Ostrowski, Warszawa Edyta Stojek, Kraków Michał Ługowski, Raciąż Kamil Śleszyński, Łomża
(Nazwiska podano według kolejności nadsyłania odpowiedzi)
Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody wyślemy wkrótce pocztą.
JK
|