W latach 1974-2001 zorganizowano czternaście takich wypraw. Większość z nich, poza niewątpliwymi walorami poznawczymi i turystycznymi, przyniosła wymierne efekty w postaci inwentaryzacji zabytków światowej architektury. Spośród jedenastu obiektów, które były celem pomiarów polskich studentów, aż siedem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do ich inwentaryzacji wykorzystano metody fotogrametryczne. Każdorazowo po powrocie do Polski materiały pomiarowe podlegały przetworzeniu w jednym z przedsiębiorstw geodezyjnych. Gotowe opracowania przekazywano następnie instytucjom, które gościły BARI za granicą.
Celem pomiarów były zabytki znajdujące się w Europie, Azji i Afryce. Pierwsze wyprawa udała się do Fezu w Maroku, kolejne do: Aleppo (Syria), Bagdadu (Irak), Sabraty (Libia) i Segowii (Hiszpania). Ostatnia dotarła do Bergen w Norwegii. Wśród inwentaryzowanych budowli były m.in. średniowieczne: uniwersytety, cytadela, kościół, kamienice. Większość wyjazdów organizowano pod patronatem UNESCO.
Zwykle ekspedycja liczyła 13-16 osób. Oprócz studentów w każdej z nich brali udział opiekun naukowy z Wydziału Geodezji Górniczej i opiekun z przedsiębiorstwa geodezyjnego sponsorującego wyjazd. W składzie kilku ekip znalazł się dodatkowo lekarz. Wśród studentów byli późniejsi: naukowcy, dyrektorzy dużych firm geodezyjnych, a także… główny geodeta kraju i minister.
Uczestnicy wyprawy z 1976 roku jadący do Bagdadu zamierzali zabrać ze sobą operatora Polskiej Kroniki Filmowej i nakręcić reportaż z przebiegu ekspedycji. Niestety, PKF nie była tym zainteresowana, studenci postanowili więc wziąć sprawy we własne ręce. Pożyczyli kamerę 16 mm, kupili 20 rolek taśmy i kręcili sami. Po wyprawie taśmy zostały wywołane, ale gdzieś zaginęły. Odnalazły się dopiero niedawno. Po ich zdigitalizowaniu można było pomyśleć o zrobieniu reportażu. W połączeniu z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami powstał film, który prezentujemy dzisiaj po raz pierwszy publicznie. 16-minutowy reportaż pt. „Wyprawa BARI '76” opowiada o przygotowaniach i przebiegu ekspedycji do Bagdadu. Jej celem była inwentaryzacja średniowiecznego uniwersytetu Al-Mustansirija, jednego z czterech największych zabytków architektonicznych Iraku.
Równolegle w zakładce
Teledetekcja uruchamiamy dział poświęcony wyprawom BARI. Można w nim znaleźć bogate, choć jeszcze niekompletne materiały. Dodatkowo w zakładce
Galerie umieściliśmy dokumentację fotograficzną. Oba działy będą sukcesywnie uzupełnianie. Zapraszamy uczestników wszystkich ekspedycji do kontaktu i współpracy z redakcją.
O kulisach wypraw BARI więcej można będzie przeczytać we wrześniowym i październikowym wydaniu GEODETYOpisy wypraw BARIGaleria fotograficzna wypraw BARI