wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-28| GNSS, GIS, Edukacja

Nowa książka o geomatyce

Nakładem Wydawnictw Akademii Górniczo-Hutniczej właśnie ukazała się publikacja zatytułowana „Podstawy geomatyki”. Jej autorami są wykładowcy tej uczelni: Piotr Banasik, Józef Czaja, Piotr Cichociński, Władysław Góral, Krystian Kozioł, Robert Krzyżek, Jacek Kudrys, Marcin Ligas i Bogdan Skorupa.


Nowa książka o geomatyce

Według definicji zawartej w publikacji geomatyka to nauka i technologia zajmująca się pozyskiwaniem i modelowaniem danych w zdefiniowanych układach przestrzennych, a także zarządzaniem tymi danymi oraz tworzeniem i utrzymaniem systemów informacji geoprzestrzennej. Dalej przeczytamy, że geomatyka obejmuje systemy informacji geograficznej (GIS), technologie satelitarnego pozycjonowania (GPS), teledetekcję i inne metody pozyskiwania geodanych. Jej tematyka wchodzi do procesu kształcenia na wielu kierunkach studiów, między innymi takich jak: geodezja i kartografia, geografia, astronomia, hydrografia, górnictwo i geologia, informatyka czy rolnictwo i leśnictwo.

Książka została skonstruowana w taki sposób, że treść jej rozdziałów lub podrozdziałów odpowiada ramowym programom przedmiotów realizowanych na specjalności geomatyka. Specjalność tę uruchomiono na studiach II stopnia (magisterskich) na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. A zatem publikację podzielono na 6 rozdziałów: • zagadnienia wprowadzające do geomatyki, • kształt Ziemi i odwzorowania kartograficzne, • układy odniesień przestrzennych, • modelowanie i pozyskiwanie geoinformacji, projektowanie baz danych przestrzennych, • zaawansowane metody analiz statystycznych, • zastosowania.

Jak się dowiadujemy, zasadniczy profil kształcenia na tej specjalności obejmuje takie zagadnienia jak: zintegrowane techniki wyznaczania wielowymiarowych osnów geodezyjnych oraz sieci stacji permanentnych przy wykorzystaniu najnowszych technik GPS, zastosowanie tachimetrów do określania współrzędnych obiektów w przestrzeni, układy odniesienia, odwzorowania kartograficzne oraz cyfrowe modele krajobrazu i kartograficzne, które są podstawą tworzenia map numerycznych. 340-stronicowy podręcznik wydano w miękkiej oprawie i kosztuje 40,01 zł.

Pełny spis treści

Źródło: AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS