Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-06| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Satelita MetOp już niedługo będzie krążył wokół Ziemi


Wyznaczono datę wystrzelenia na orbitę europejskiego satelity do badania atmosfery i przewidywania pogody. MetOp-A miał zostać umieszczony na orbicie 7 października, ale data ta została przełożona o 10 dni z powodu problemów technicznych.

W ramach programu satelitarnego Meteorological Operational (MetOp) prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną ma powstać serwis danych pogodowych umożliwiający monitorowanie klimatu oraz przewidywanie pogody. Do tego celu we współpracy z EUMETSAT stworzone zostaną trzy satelity. Program ma także stanowić europejski wkład we wspólne przedsięwzięcie realizowane wraz z amerykańską NOAA. Pierwszy satelita MetOp-A zostanie wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie juz za niecałe dwa tygodnie. Zastąpi on jedno z pracujących na orbicie urządzeń. Za serwis satelity będą odpowiadały Stany Zjednoczone i Europa.
MetOp-A będzie poruszał się po biegunowej orbicie, około 800 km nad Ziemią. Dane z niego będą przesyłane w ciągu 2 godzin i 15 minut od wykonania obserwacji. Satelita będzie badać m.in. temperaturę, wilgotność, prędkość wiatru, grubość warstwy ozonowej. Jego funkcjonowanie na orbicie planowane jest na 5 lat.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS