Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-31| GIS, Teledetekcja, Prawo

Co poprawić w rozporządzeniu o zobrazowaniach i NMT?

Na stronie GUGiK opublikowano uwagi do rozporządzenia ws. baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Większość z nich ma charakter redakcyjny, choć znalazły się również poważniejsze zarzuty.


Co poprawić w rozporządzeniu o zobrazowaniach i NMT? <br />
Cytadela Warszawska w Google Earth
Cytadela Warszawska w Google Earth
Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji w obecnym kształcie załącznik nr 2 (dotyczący standardów technicznych tworzenia i aktualizacji baz) stanowi przekroczenie upoważnienia ustawowego. Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej sugeruje natomiast, by w tym roku wydać jedynie samo rozporządzenie, a załączniki dopiero po zakończeniu prac nad unijnymi specyfikacjami danych z II i III grupy tematycznej (dotyczą one bowiem m.in. ortofotomapy i NMT).

Zdaniem Związku Powiatów Polskich projekt ten ignoruje doświadczenia samorządów w budowaniu tego typu baz danych, jak również nie uwzględnia opinii Instytutu Geodezji i Kartografii. IGiK proponował m.in. modyfikację przepisów dotyczących aerotriangulacji. W obecnej wersji projektu znalazł się zapis, że w procesie aerotriangulacji „muszą zostać skorygowane założone błędy średnie grup obserwacji przed wyrównaniem w stosunku do błędów średnich grup pomiarów po wyrównaniu. Iloraz tych błędów nie powinien różnić się od 1,0 o więcej niż 0,05. Większe różnice wymagają skorygowania założonych błędów średnich dla wszystkich grup obserwacji występujących w wyrównaniu”. Zdaniem ZPP i IGiK wymogi te są nie do spełnienia, a w dotychczasowej praktyce (np. w zleceniach ARiMR) zamiast 0,05 wymogiem było 0,1 (dla współrzędnych tłowych) lub 0,2 (fotopunkty i środki rzutów).

Warto dodać, że w trybie ustawy o działalności lobbingowej zainteresowanie rozporządzeniem wyraziła także spółka MGGP Aero z Tarnowa. Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński uznał jednak, że organizowanie wysłuchania publicznego z udziałem tej firmy nie jest konieczne. Część zgłoszonych przez nią uwag została bowiem uwzględniona. Odrzucono natomiast te, które proponowały złagodzenie kryteriów dokładnościowych oraz odnosiły się do przepisów nadrzędnych, np. Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Co więcej, MGGP Aero postuluje zaniechanie wejścia w życie tego rozporządzenia, gdyż narusza ono interesy przedsiębiorcy związane z własnością prywatną (w tym prawami autorskimi) oraz swobodą działalności gospodarczej. Zdaniem Jerzego Zielińskiego przy takim podejściu wysłuchanie publiczne nie wniesie niczego do tego projektu, a jedynie wydłuży proces legislacyjny.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS