Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-11| GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje

Wojskowy tygodnik krytycznie o GLONASS


Na łamach rosyjskiego tygodnika „Niezawisimoje wojennoje obozrienije" ukazał się krytyczny artykuł na temat prac nad systemem nawigacji satelitarnej GLONASS. Wiktor Kramarienko (naukowy współpracownik organizacji Roskosmos) pisze w nim m.in., że przyjęty w sierpniu 2001 r. przez Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej federalny program GLONASS nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Zadania, które rozdzielono po rozlicznych urzędach, były dublowane i niekoordynowane, przez co nastąpiło rozproszenie środków finansowych, materialnych i ludzi. Nie tylko sam program nie osiągnął zakładanych wyników, ale, co gorsza, nie stworzył on warunków do komercyjnego wykorzystania systemu nawigacyjnego. Z końcem roku słychać było natomiast optymistyczne hasła z ust niektórych urzędników o „przełamaniu kryzysu w systemie GLONASS".
Autora dziwi bierna postawa rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które powinno
być najbardziej zainteresowane rozwojem systemu. Zauważa też, że jeśli
rekonstrukcja GLONASS następować będzie w oderwaniu od potencjalnego masowego odbiorcy, to podobnie jak wcześniej, będzie to bezmyślne marnowanie pieniędzy.
Kramarienko sugeruje zmiany w sposobie zarządzania systemem i w jego finansowaniu.

Więcej w marcowym numerze NAWI

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS