wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-12| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Kataster

W Piasecznie bez większych zmian

Wicestarosta powiatu piaseczyńskiego Marek Gieleciński odpowiadał dzisiaj (12 lipca) na pytania przedsiębiorców geodezyjnych z Piaseczna i okolic. Tematem kolejnego zwołanego przez geodetów spotkania było złe funkcjonowanie miejscowego Wydziału Geodezji i Katastru.


W Piasecznie bez większych zmian
W szczególności niedotrzymywanie terminów opracowania i przyjęcia do zasobu dokumentacji wykonanej przez firmy geodezyjne. W przypadku mapy do projektu czas oczekiwania na załatwienie sprawy wynosi tam dwa miesiące.
Wicestarosta przedstawił kroki, jakie urząd poczynił ostatnio, by poprawić sytuację. Kilka dni temu w WGiK uruchomiono system KatasterOnLine oraz ukończono modernizację 373 obrębów. Do zaimportowania do systemu informatycznego pozostało 16 obrębów. Do końca tygodnia prace te powinny być zakończone.

Pracownicy WGiK podkreślali z kolei, że Wydział dysponuje obecnie 17 stacjami graficznymi i roboczymi, a stanowiska zostały wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości urządzenia wielofunkcyjne, w związku z czym nastąpił znaczący wzrost wydajności. Poza tym na ¼ etatu zatrudniono informatyka. Według nich Wydział dysponuje także odpowiednią liczbą licencji oprogramowania Geo-Map (ostatnio dokupiono cztery), a wybrani pracownicy wkrótce zostaną przeszkoleni z jego obsługi i wspomogą kolegów z działu kartowania.
Pod koniec roku planowana jest także modernizacja serwerowni i kupno serwera za około 200 tys. zł (w ramach przetargu organizowanego przez Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego). Według pracowników starostwa Wydział jest dobrze zabezpieczony od strony informatycznej.

Przedsiębiorcy postulowali z kolei o jak najszybsze zatrudnienie geodety powiatowego (naczelnika WGiK). Wyraźnie bowiem dostrzegają brak osoby decyzyjnej w sprawach geodezji. Obecnie wąskim gardłem przy obsłudze geodetów są działy: kontroli technicznej i informatyczny. – Ale jeśli je usprawnimy, to wąskim gardłem zrobi się ewidencjonowanie robót. Trzeba więc patrzeć na sprawę kompleksowo – trzeźwo oceniali wykonawcy. – Dopóki więc nie będzie zarządcy, to się nic nie zmieni. Tylko, że nie możemy już dłużej czekać – apelowali.

Wicestarosta nie zadeklarował żadnego terminu nadrobienia zaległości w obsłudze wykonawców. Starostwo planuje natomiast zatrudnić dodatkowego inspektora kontroli i przeniesienie do WGiK jednego wolnego etatu z innego wydziału. Marek Gieleciński obiecał także szybkie rozpisanie kolejnego konkursu na geodetę powiatowego (poprzedni nabór nie udał się, gdyż kandydat zrezygnował z uwagi na niskie zarobki).

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele konsorcjum realizującego dla starostwa konwersję mapy zasadniczej i uruchomienie zintegrowanej bazy danych (InterTim i OPGK Olsztyn) oraz reprezentant Geodezyjnej Izby Gospodarczej.

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pomysł Tak już jakoś ostatnio jest, że łatwiej i bardziej modnie jest opisywać to co złe. Może geoforum albo miesięcznik "Geodeta" zacznie pokazywać te "pozytywne" ośrodki. Może jakiś konkurs na najlepszy w kraju?
odpowiedz zgłoś
kamyczek do ogródka Zgadza się ale tzreba mieć pomysł i go konsekwentnie realizować a nie eksperymentować na żywym organiźmie z przypadkowymi osobami decyzyjnymi bez praktyki i doświadczenia ale z zadęciem. To jest służba a nie prywatna firma. Jak tego się nie zrozumie to nie będzie lepiej.
odpowiedz zgłoś
...kamyczek do ogródka ... a są ODGiK gdzie wydanie materiałów do zgłoszenia to max 1-2 dni, kontrola operatu to 1 max. 2 dni. Mapa numeryczna o treści mapy zasadniczej prowadzona na cały obszar.Uzupełnienie mapy dołączanymi do operatu przez wykonawców plikami wymiany. Trwa to chwilę. Bez żadnych wodotrysków, dotacji i medialnego działania. Można?. Można. Wszystko zależy od ludzi. Trochę boli, że takie ODGiK wrzucane są do jednego worka ze "zgniłymi jabłkami" Ale cóż to takie polskie - ponarzekać, dokopać.....
odpowiedz zgłoś
Matra w Piasecznie "Najlepszy system do prowadzenia egib" którego nikt nie chce położy Piaseczno a jeszcze słyszałem że na geodetę powiatowego szykuje się nauczyciela akademickiego z zerową praktyką współczuję geodetom pracującym na tym terenie. Tu jest potrzebny praktyk z wiedzą praktyczną. Z tego co pamiętam nauczyciel już był i wyszło to co wyszło.
odpowiedz zgłoś
wzorcowy przykład wdrożenia MATRY "Kilka dni temu w WGiK uruchomiono system KatasterOnLine...", cóż pomysły stawiania serwera z egib u Marszałka i udział w projekcie MATRA wychodzą bokiem.
odpowiedz zgłoś
Piaseczno Tu jest potrzebna osoba z dużym doświadczeniem zawodowym praktycznym i decyzyjna.Sam sprzęt nie załatwi sprawy. Konieczna jest znajomość praktycznej geodezji a nie teoretyk marzyciel. Powinna być też odpowiednio wynagradzana ponieważ nikt realnie myślący nie pociągnie i nie przeorganizuje wydziału chyba że wychodzi z załozenia że po mnie to tylko potop. Faktem jest że jak poprawi się kontrola i funkcjonuje już przyjmowanie zgłoszeń przez internet to wąskim gardłem będzie przyjmiwanie prac do zasobu.
odpowiedz zgłoś
w Piasecznie... są nad przepaścią, ale niedługo zrobią krok w przód:) hihihi
odpowiedz zgłoś
to co się dzieje w ośrodku w piasecznie to jakaś sodoma. A starosta ma to w nosie bo są ważniejsze sprawy na glowie jak chociażby slużba zdrowia czy szkolnictwo. Może czas zrobić krok do przodu i zastosować inne środki jak np CBA?
odpowiedz zgłoś
Ło matko 2 miechy U nas na załatwienie mapy do celów proj. czeka się godzinę lub dwie. Max to na drugi dzień. Wyrazy współczucia dla geodetów z Piaseczna ;)
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS