wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-16| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

Hexagon: wspólnie o technologiach geoprzestrzenych

Co nowego w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i wizualizacji danych przestrzennych oferuje szwedzka grupa Hexagon? O tym mówili dziś (16 czerwca) w Warszawie polscy dystrybutorzy produktów Leica Geosystems, ERDAS oraz Intergraph.


Hexagon: wspólnie o technologiach geoprzestrzenych

„Dzień technologii geoprzestrzennych” to pierwsza impreza w Polsce, na której nowości tych trzech spółek należących do Hexagonu prezentowane są jednocześnie. Jest to m.in. konsekwencją włączenia w zeszłym roku do tej szwedzkiej grupy firmy Intergraph. Co nowego znalazło się od tego czasu w ofercie tej amerykańskiej spółki? Między innymi GeoMedia Smart Client. Pod względem oferowanych narzędzi oraz licencjonowania jest to GIS-owy software stanowiący pomost pomiędzy aplikacją desktopową a geoportalem działającym na zasadzie tzw. cienkiego klienta.
Ciekawą innowacją w pakiecie GeoMedia jest także obsługa wideo w module Motion Video Exploitation. Pozwala on wyświetlać „na żywo” w oknie aplikacji desktopowej obrazy z kamery zamontowanej np. na bezzałogowej maszynie latającej. Co jednak istotne, dane te posiadają georeferencję, umożliwiającą wyświetlanie ich na tle GIS-owych warstw (również w trzech wymiarach).
Firma Intergraph Polska chwaliła się ponadto oprogramowaniem specjalistycznym wspierającym różnorodne procesy biznesowe, a także ich wdrożeniami w kraju. Omówiono m.in. Kataster OnLine do prowadzenia EGiB (działający np. w Częstochowie), aplikację do inwentaryzacji urządzeń melioracyjnych (wykorzystywane m.in. na Podlasiu) czy funkcjonujące w Warszawie i Krakowie oprogramowanie ICAD dla dyspozytorni pogotowia, policji orazstraży pożarnej.

Przedstawiciele Leica Geosystems skupili się natomiast na naziemnych skanerach laserowych. Spotkanie było okazją do zaprezentowania najnowszego produktu w ofercie tej spółki – ScanStation C5. Zdaniem Waldemara Kubisza jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć przygodę ze skanowaniem laserowym. Urządzenie to można bowiem łatwo rozbudować do dużo lepszych parametrów (m.in. pod względem zasięgu i gęstości chmury punktów). Pokrótce zaprezentowano także bogatą ofertę oprogramowania do przetwarzania danych LiDAR. Coś dla siebie znajdą w niej nawet policjanci, dla których zaprojektowano program ForensicMap. Aplikacją tą zainteresowała się już nasza policja, stąd wkrótce ma ukazać się jej polska wersja językowa.
Z kolei dr Krzysztof Karsznia zaprezentował innowacje w monitoringu strukturalnym. Jego zdaniem dzięki środkom z UE w Polsce wyraźnie wzrosło znaczenie tej technologii. Dlatego Leica może pochwalić się u nas coraz większą liczbą wdrożeń. Na bazie jej urządzeń oraz oprogramowania zbudowano ostatnio m.in. systemy monitoringu dla Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz dla apartamentowca „Złota 44” w Warszawie (zaprojektowanego przez Daniela Liebeskinda).

Iryna Wetzel z ERDAS-a wyjaśniła natomiast, jakie korzyści płyną z połączenia oprogramowania Imagine i GeoMedia. Dzięki technologii LiveLink obie te aplikacje, dawniej ze sobą konkurujące, teraz mają oferować zintegrowane narzędzia do przetwarzania zarówno danych rastrowych, jak i wektorowych. Iryna Wetzel nakreśliła przyszłość oprogramowania ERDAS. W najbliższym czasie ma ono oferować lepsze możliwości przetwarzania chmur punktów, obrazów wideo, danych wielowymiarowych i mikrofalowych, ma być łatwiej dostępne za pośrednictwem „chmury”, wspierać 64-bitowe systemy operacyjne, a także będzie bazować na nowej przeglądarce danych. Imagine ma być ponadto zintegrowany z aplikacją fotogrametryczną LPS, a program serwerowy Apollo ma wspierać platformy linuksowe.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS