|2011-06-09|
Teledetekcja, Firma, Imprezy
Scan 3D wkracza do Polski
Sympozjum na temat skaningu laserowego i fotogrametrii rozpoczął dziś (9 czerwca) w Warszawie swoją działalność polski oddział firmy Scan 3D z Niemiec.
fot. Scan 3D
|
|
|
|
|
|
Scan 3D jest w jedną z największych niemieckich spółek zajmujących się naziemnym skanowaniem laserowym. Swoje pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zdobywała już w 1998 roku. Firma specjalizuje się przede wszystkim w inwentaryzacji zabytków oraz pomiarach na potrzeby przemysłu, szczególnie stoczniowego. Jak chwalił się wiceszef Scan 3D Lars Sörensen, firma prowadzi także działalność naukowo-badawczą – zajmuje się m.in. metodami mierzenia deformacji i automatyzacją skaningu.
Dzisiejsze seminarium odbyło się w siedzibie Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego (WPG). Nieprzypadkowo, gdyż – jak podkreślił prezes WPG Ryszard Brzozowski – obie firmy współpracują ze sobą od 2007 roku. Pierwszym wspólnym projektem były pomiary dachu centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie. Prowadzone są one cyklicznie od 2008 roku, a ich zakończenie zaplanowano na rok 2012. Najambitniejszym projektem była jednak inwentaryzacja zabytków w warszawskich Łazienkach. Na jej potrzeby wykonano bowiem aż 600 skanów. Pozostałe przedsięwzięcia WGP i Scan 3D dotyczyły m.in. pomiarów: DH Okrąglak w Poznaniu, Ambasady RP w Wilnie, Kościoła Wizytek w Warszawie czy Opery w Berlinie. Ponadto dzięki udanej współpracy obie firmy od 2008 roku wspólnie wystawiają się na międzynarodowych targach Intergeo. – Z punktu widzenia biznesowego rodzi nam się konkurencja.Traktuję to jako początek współpracy, która przejdzie od etapu czysto kurtuazyjnego do faktów dokonanych, które będzie można obrócić w złotówki lub euro – skomentował start nowej spółki Ryszard Brzozowski.
Firmą Scan 3D Polska z siedzibą w Warszawie kierować będzie Łukasz Uchański (na fot.). Jak powiedział portalowi Geoforum.pl, polski oddział będzie koncentrować się przede wszystkim na usługach dla przemysłu – np. energetycznego i stoczniowego. Jego zdaniem spółka ma na tym polu tę przewagę nad konkurencją, że nie bazuje na standardowych rozwiązaniach „z półki” (np. oprogramowaniu), dzięki czemu może lepiej dostosowywać się do indywidualnych potrzeb klienta. Mniej uwagi firma będzie poświęcać natomiast inwentaryzacji zabytków, gdyż – zdaniem Uchańskiego – krajowe instytucje wciąż dysponują niewielkimi środkami na te cele.
Sympozjum było także okazją do zaprezentowania oferty firm współpracujących ze Scan 3D. Przedstawiciel Fokus GmbH z Lipska omówił oprogramowanie metigo MAP do inwentaryzacji fotogrametrycznej zabytków, a spółka 3D Mapping Solutions z bawarskiego Oberhaching chwaliła się swoimi rozwiązaniami z zakresu mobilnego skaningu laserowego.
W sympozjum Scan 3D Polska wzięli udział m.in. dr Andrzej Pachuta (Politechnika Warszawska) oraz Christof Rek (wiceprzewodniczący Niemieckiego Związku Geodetów – DVW), a także kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm, uczelni i administracji publicznej.
Jerzy Królikowski
|