wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-23| Edukacja

Geodezja także w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach dołączy w najbliższym roku akademickim (2011/2012) do grona uczelni wyższych kształcących na kierunku geodezja i kartografia.


Geodezja także w Kielcach <br />
fot. PŚw.
fot. PŚw.

Geodezja i kartografia będzie wykładana na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Na razie będą to tylko 3,5-letnie studia pierwszego stopnia (inżynierskie) – zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” rektor PŚw. prof. Stanisław Adamczak zapowiada jednak, że uczelnia myśli już także nad drugim stopniem.

Jak czytamy w informatorze PŚw., absolwenci nowego kierunku mają posiąść umiejętności wykonywania typowych obliczeń geodezyjnych, m.in. rachunek współrzędnych, transformacje układów, podział nieruchomości, posługiwanie się nowoczesnym sprzętem geodezyjnym (GPS, tachimetry elektroniczne) i znajomość technik komputerowych z typowym oprogramowaniem geodezyjnym. Będą także przygotowani do prac w zakresie projektowania i realizacji projektów budowlanych, geodezyjnej obsługi inwestycji oraz typowych pomiarów i obliczeń z zakresu geodezji gospodarczej. Będą znać język obcy na poziomie B2 oraz będą posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu geodezji i kartografii. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia i po odbyciu stosownej praktyki mogą ubiegać się o uprawnienia zawodowe w określonym zakresie. Mogą również ubiegać się o tytuł rzeczoznawcy majątkowego bez konieczności uczestnictwa w studiach podyplomowych z tego zakresu.

Politechnika Świętokrzyska jest już 24. uczelnią (w tym 13. publiczną), która będzie prowadzić rekrutację na studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ~geosreo W artykule jest napisane, że "...po odbyciu stosownej praktyki mogą ubiegać się o uprawnienia zawodowe w określonym zakresie." Nigdzie nie ma, że od razu po ukończeniu studiów... Co za bzdury wypisujesz???
odpowiedz zgłoś
rozumiem uczelnie bo to jest jednak biznes. Ale przy okazji tych całych obiecanek że bęą to, będą tamto, niech otwarcie powiedzą że będą także , za przeproszeniem (bez przeproszenia), g.....no zarabiać.
odpowiedz zgłoś
zwyrodniała ręka rynku Niewidzialna ręka rynku to nieszczęśie dla prac geodezyjnych, a szkolnictwo na przestrzeni kilkunastu lat, doprowadzone zostało bardzo szybko do ruiny. Rządzący, podobnie jak w wielu innuch sprawach mnożą ustawy za nic nie odpowiadając.
odpowiedz zgłoś
poziom spada Niestety, prawidłowość obecnie jest taka: więcej szkół, słabszy poziom...
odpowiedz zgłoś
bzdura każdy inny absolwent musi odbyć co najmniej 3-letnią praktykę aby ubiegać się o uprawnienia a Ci tutaj tak odrazu po ukończeniu ?? Bzdura to jakaś jest i tyle..
odpowiedz zgłoś
a ja powiem że jak się już rynek nasyci wszelkiej maści inżynierami geodezji, to ludzie oprzytomnieją i zaczną wybierać inne kierunki, wtedy naturalną koleją rzeczy, rozpocznie się masowe zamykanie tego kierunku na uczelniach.
odpowiedz zgłoś
jeszcze troche to i na Akademii Sztuk Pięknych będzie kierunek Geodezja i Kartografia
odpowiedz zgłoś
O..... O Boże!
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS