wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-16| Geodezja, Firma, Ludzie, Imprezy, Kataster

Próba porozumienia

W Walnym Zgromadzeniu Polskiej Geodezji Komercyjnej zorganizowanym w Darłowie (10-12 maja) uczestniczyła główny geodeta kraju Jolanta Orlińska. Była krótko, podsumowała prace prowadzone w GUGiK. Wiodącym motywem spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy wszystkimi organizacjami reprezentującymi geodetów.


Próba porozumienia
W obradach Walnego Zgromadzenia PGK Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych udział wzięli szefowie „bratnich” organizacji geodezyjnych. Stanisław Cegielski (prezes SGP) apelował o wspólne zdanie środowiska w kluczowych sprawach, takich jak standardy techniczne, organizacja geodezji czy edukacja zawodowa. Bogdan Grzechnik (GIG) podkreślił, że musimy mieć wpływ na wydawanie przepisów i standardów technicznych, w związku z czym GIG dąży do zawiązania porozumienia wszystkich organizacji geodezyjnych. Edward Mecha (GISPOL) namawiał do wspólnego działania i utworzenia samorządu zawodowego. Sławomir Leszko (ZGiG) w pełni solidaryzował się z przedmówcami, a Waldemar Klocek (PGK) podziękował m.in. Stanisławowi Cegielskiemu za nadanie nowego kierunku SGP oraz zaapelował do środowiska: Walczmy jednym głosem o nas!

Pierwszym krokiem w kierunku „zjednoczenia” było wznowienie działalności Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych. Przewodnictwo w niej objął Waldemar Klocek. Ponadto odświeżono list intencyjny pięciu organizacji podpisany w Katowicach w lutym 2004 r. Zasadniczym przesłaniem dokumentu było współdziałanie dla dobra geodezji. Na podstawie listu miało zostać zawarte porozumienie dotyczące współpracy m.in. w zakresie:
- dostosowania przepisów prawa obowiązującego w geodezji i kartografii, w tym standardów technicznych i zawodowych, do współczesnych wymogów,
- wypracowania koncepcji samorządu zawodowego,
- dążenia do stworzenia wspólnego kodeksu etyki zawodowej,
- stworzenia systemu doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów.
List podpisali wówczas: Kazimierz Czarnecki (prezes SGP), Waldemar Klocek (prezes PGK), Bogdan Grzechnik (prezes GIG), Sławomir Leszko (prezes ZGIG) oraz Edward Mecha (prezes GISPOL). I na tym współpraca się skończyła. Otwarte pozostaje pytanie, czy tym razem uda się przedłożyć dobro wspólne nad partykularne interesy członków poszczególnych organizacji.

W ramach obrad statutowych PGK skwitowano działalność zarządu w roku 2010 oraz przeprowadzono wybory na członka zarządu (został nim Tomasz Białożyt, PMG Katowice) oraz członków komisji rewizyjnej (Weronika Borys, Geobid Katowice, oraz Władysław Kulesza, PUG Częstochowa). Najważniejsze zadania, jakie postawiono przed zarządem w bieżącym roku, to:
- zawarcie porozumienia ze wszystkimi organizacjami geodetów w celu podejmowania wspólnych działań,
- wystąpienie do GUGiK o udostępnienie projektów rozporządzeń oraz wprowadzenie obserwatora środowiska do prac nad nimi,
- zorganizowanie spotkań członków PGK z geodetami województw oraz przedstawicielami ARiMR,
- zorganizowanie uroczystego spotkania z okazji 20-lecia PGK z udziałem przedstawiciela CLGE,
- przygotowanie tematów prac geodezyjnych (zdefiniowanie priorytetów), które mogłyby być finansowane z funduszy unijnych 2013-20.W części merytorycznej spotkania radca prawny Maciej Kamieniarz przeprowadził szkolenie z zakresu odpowiedzialności zarządów spółek z o.o. Relację z majowego posiedzenia CLGE (organizacji geodetów europejskich) zdał Florian Romanowski (prezes OPEGIEKA Elbląg). Jadwiga Sowa przedstawiła wyniki finansowe 13 członków PGK za rok 2010 (OPEGIEKA Elbląg może się pochwalić i najwyższą sprzedażą – ponad 20 mln złotych, i najwyższym zyskiem netto – prawie 2,8 mln złotych. Druga pod względem zysku firma Geokart International Rzeszów uzyskała niecałe 1,3 mln zł). Na zakończenie Edward Mecha wygłosił wykład na temat prawa europejskiego w geodezji.

Wśród atrakcji imprezy znalazło się spotkanie z podróżnikiem Romualdem Koperskim oraz rejs statkiem po Bałtyku. Gospodarzem spotkania w Darłowie był Karol Beck (prowadzi obrady na fot. u góry), prezes firmy Polkart Sp. z o.o. ze Sławna, dzielnie wspierany przez córkę Agatę Beck.

Więcej o sprawach PGK (w tym wyniki finansowe firm) w czerwcowym GEODECIE
Więcej zdjęć z Darłowa w Fotogalerii

Katarzyna Pakula-Kwiecińska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie będzie przecież zjednoczenia. 1 organizacja to 1 prezes (słownie jeden) wiec gdzie sens i logika? na czyms trzeba siedziec...
odpowiedz zgłoś
. siedem lat minęło a zjednoczenia jak nie ma tak nie ma... "wspólne zdanie środowiska" to jest wyzwanie, czy realne?
odpowiedz zgłoś
odp miszolek jedli, pili za swoje? może wiesz coś na ten temat. Czy jak każdy super komentarz na tym forum - ZA PIENIADZE PUBLICZNE !!!
odpowiedz zgłoś
szacunek dla dziadzi Uważam się za dobrze wychowanego tzn BARDZO szanuje starszych ale????????????????? Ci seniorzy nie są kreatywni próbują konserwowac postkomunistyczne nawyki.Szczególnie mnie boli brak myślenia propaństwowego.Same zyski P.Romanowskiego i jego kolegów to jest cos co nas zgubi na dłuższą metę.
odpowiedz zgłoś
pojedli, popili, pogadali jak w temacie.... nie wydaje mi się żeby temu towarzystwu [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] udało się coś zdziałać, zraz emerytura czeka większość więc szkoda nafty,
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS