wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-29| Teledetekcja

Terra, Aqua, Aura i co dalej?

Amerykańskie satelity obserwacyjne Terra, Aqua i Aura cieszą się obecnie dużą popularnością w wielu dziedzinach nauki i biznesu. Wszystkie trzy przekroczyły już jednak przewidywany czas pracy. Czym więc NASA zastąpi te aparaty?


Terra, Aqua, Aura i co dalej?
Satelitę Terra wystrzelono jeszcze w 1999 roku, Aqua – w 2002 r., a Aura – w 2004. Projektanci zakładali, że ich instrumenty będą pracować 6 lat. Choć w praktyce okazały się dużo sprawniejsze, sensory najstarszego satelity Terra zaczynają już wykazywać ślady zużycia.

W czasie swojej wieloletniej pracy aparaty te w ramach Earth Observing System (EOS) rejestrowały m.in.: przebieg topnienia lądolodów, wycinkę lasów równikowych, rosnący poziom morza, powodzie, pożary, huragany czy wycieki ropy naftowej. By umożliwić kontynuację tych niezwykle ważnych pomiarów, NASA przygotowuje wielozadaniowego satelitę NPP (NPOESS Preparatory Project).

Ma on wystartować w październiku br., ważyć 2,1 tony i być wyposażony w pięć sensorów, które zbierać będą 24 typy danych dotyczących stanu środowiska. Aparat najdzie się na orbicie biegunowej na wysokości 824 km i będzie okrążać Ziemię 14 razy w ciągu doby, przynajmniej raz na dzień obrazując każdy zakątek globu.

Wyposażenie NPP ma być zbliżone do tego zainstalowanego na satelicie Terra. Najważniejszym i najbardziej skomplikowanym elementem będzie VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), czyli odpowiednik popularnego sensora MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), z którego zdjęcia dostępne są obecnie za darmo w internecie. VIIRS będzie rejestrować widmo w 22 zakresach spektralnych, czyli o 14 mniej niż w przypadku MODIS.

Poza tym na pokładzie NPP znajdą się: • Ozone Mapper Profiler Suite (OMPS) do pomiaru zawartości ozonu w stratosferze, • Clouds and Earth’s Radiant Energy System (CERES) do pomiaru bilansu energetycznego Ziemi, a także • Cross-track Infrared Sounder (CrIS) oraz Advanced Technology Microwave Sounder (ATMS), które będą mierzyć ciśnienie, temperaturę oraz wilgotność wzdłuż pionowych przekrojów atmosfery.

NPP ma być pierwszym krokiem do budowy satelitarnego systemu monitorowania środowiska nowej generacji NPOESS (National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System). Pierwsze sensory tego przedsięwzięcia mają się znaleźć na orbicie w 2015 roku.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS