Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-29| Teledetekcja

Terra, Aqua, Aura i co dalej?

Amerykańskie satelity obserwacyjne Terra, Aqua i Aura cieszą się obecnie dużą popularnością w wielu dziedzinach nauki i biznesu. Wszystkie trzy przekroczyły już jednak przewidywany czas pracy. Czym więc NASA zastąpi te aparaty?


Terra, Aqua, Aura i co dalej?
Satelitę Terra wystrzelono jeszcze w 1999 roku, Aqua – w 2002 r., a Aura – w 2004. Projektanci zakładali, że ich instrumenty będą pracować 6 lat. Choć w praktyce okazały się dużo sprawniejsze, sensory najstarszego satelity Terra zaczynają już wykazywać ślady zużycia.

W czasie swojej wieloletniej pracy aparaty te w ramach Earth Observing System (EOS) rejestrowały m.in.: przebieg topnienia lądolodów, wycinkę lasów równikowych, rosnący poziom morza, powodzie, pożary, huragany czy wycieki ropy naftowej. By umożliwić kontynuację tych niezwykle ważnych pomiarów, NASA przygotowuje wielozadaniowego satelitę NPP (NPOESS Preparatory Project).

Ma on wystartować w październiku br., ważyć 2,1 tony i być wyposażony w pięć sensorów, które zbierać będą 24 typy danych dotyczących stanu środowiska. Aparat najdzie się na orbicie biegunowej na wysokości 824 km i będzie okrążać Ziemię 14 razy w ciągu doby, przynajmniej raz na dzień obrazując każdy zakątek globu.

Wyposażenie NPP ma być zbliżone do tego zainstalowanego na satelicie Terra. Najważniejszym i najbardziej skomplikowanym elementem będzie VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), czyli odpowiednik popularnego sensora MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), z którego zdjęcia dostępne są obecnie za darmo w internecie. VIIRS będzie rejestrować widmo w 22 zakresach spektralnych, czyli o 14 mniej niż w przypadku MODIS.

Poza tym na pokładzie NPP znajdą się: • Ozone Mapper Profiler Suite (OMPS) do pomiaru zawartości ozonu w stratosferze, • Clouds and Earth’s Radiant Energy System (CERES) do pomiaru bilansu energetycznego Ziemi, a także • Cross-track Infrared Sounder (CrIS) oraz Advanced Technology Microwave Sounder (ATMS), które będą mierzyć ciśnienie, temperaturę oraz wilgotność wzdłuż pionowych przekrojów atmosfery.

NPP ma być pierwszym krokiem do budowy satelitarnego systemu monitorowania środowiska nowej generacji NPOESS (National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System). Pierwsze sensory tego przedsięwzięcia mają się znaleźć na orbicie w 2015 roku.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS