wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-15| Geodezja, Imprezy

Geodeto, zadbaj o prestiż zawodu!

Pod takim hasłem odbyło się Walne Zgromadzenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej (Warszawa, 13 kwietnia). Na nowego prezesa wybrano Bogdana Grzechnika, a uchwalona zmiana statutu otwiera drogę do połączenia z Zachodniopomorską GIG.


Geodeto, zadbaj o prestiż zawodu!

W tym roku Walne Zgromadzenie GIG odbyło się nieco wcześniej niż zwykle ze względu na styczniową rezygnację z funkcji prezesa przez Wojciecha Matelę. Powstała konieczność jak najszybszego wyboru nowego prezesa (został nim pełniący dotychczas obowiązki prezesa Bogdan Grzechnik) oraz uzupełnienia składu Rady Izby (dotychczasowi członkowie to: Jan Połeć, Krzysztof Rogala i Karol Sołtysiak). Nowymi członkami Rady zostali: Rafał Piętka, Władysław Baka, Aleksander Świątecki, Roman Kasprzak i Wojciech Tokarski.

W minionej kadencji Izba skierowała do starostw pisma z prośbą o zaniechanie pobierania nieuprawnionych opłat na podstawie lokalnych cenników. Ponadto wspierała kilkunastu przedsiębiorców występujących do sądów o zwrot takich bezpodstawnie naliczonych i pobranych opłat. Są już prawomocne postanowienia o zwrocie znacznych kwot, łącznie z odsetkami, za okres 10 lat.
Izba opiniowała także projekty przepisów prawnych, organizowała szkolenia i sympozja. Uruchomiona została nowa strona internetowa, a dla członków Izby wynegocjowano zniżki przy zakupie sprzętu geodezyjnego i innych produktów.

Zasadnicze problemy nurtujące członków Izby to konieczność utworzenia samorządu zawodowego i wydania standardów zawodowych. Memoriał w sprawie samorządu zawodowego przedstawił Władysław Baka, ale wypowiedzi na ten temat było znacznie więcej. Na brak silnej reprezentacji zawodu zwracał także uwagę m.in. Jacek Włodek, do utworzenia samorządu zachęcał Edwarda Mecha. Podjęcie działań w tym kierunku było jednym z głównych wniosków przyjętych przez członków Izby.

Kolejny postulat dotyczył standardów zawodowych, które są niezbędne do usprawnienia współpracy geodetów z ośrodkami dokumentacji, czyli w rezultacie do poprawy obsługi zleceniodawców. Starania wykonawców geodezyjnych o wydanie takich standardów od lat nie znajdują zrozumienia w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Jedną z barier jest kłopot ze znalezieniem drogi prawnej, którą można by zastosować do ich wydania, drugą zaś konieczność ich opracowania. Bogdan Grzechnik zapowiedział, że członkowie Izby przygotują na próbę kilka z blisko 20 niezbędnych standardów i przedstawią je głównemu geodecie kraju.

Gdyby takie standardy wydano, łatwiej byłoby zrealizować kolejny postulat wykonawców – dotyczący likwidacji kontroli przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Spośród licznych wniosków przedsiębiorców warto jeszcze przytoczyć poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania scaleń. Temat ten jest stale aktualny, szczególnie w kontekście pieniędzy unijnych przeznaczonych na scalenia, które mogę zostać niewykorzystane ze względu na niewydolność wojewódzkich biur geodezji i terenów rolnych.

W związku z planowanym połączeniem GIG z Zachodniopomorską Geodezyjna Izbą Gospodarczą uchwalono nowy statut, który to umożliwia, gwarantując jednocześnie regionom dużą niezależność. Teraz piłeczka jest po stronie członków ZGIG, którzy spotkają się w czerwcu na Walnym Zgromadzeniu i podejmą decyzję w tej sprawie.

Bogdan Grzechnik (fot. Archiwum) jako nowy prezes podsumował kierunki działania GIG. Zasadniczym celem jest polepszenie obsługi zleceniodawców, co powinno się przełożyć na wzrost prestiżu zawodu. Aby Izba mogła skutecznie działać, niezbędne jest uaktywnienie regionów (do powstania oddziału regionalnego potrzeba 35 członków) i zwiększenie liczby członków (obecnie jest ich 160, w ostatnim roku przybyło 10). Prezes zwrócił również uwagę na potrzebę współpracy z innymi organizacjami geodezyjnymi.

Gośćmi przedsiębiorców byli m.in.: geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, prezes SGP Stanisław Cegielski, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek oraz prezes ZGiG Sławomir Leszko.

Więcej w majowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do dinozaur do dinozaur - rzeczywiście przeczytałeś tekst pobieżnie, ponieważ tego o czym piszesz w swoim wywodzie w tekście nie ma. Masz kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. ale to niestety braki ze szkoły podstawowej. Za to urąganie masz opanowane, no cóż takie czasy nastały. Najlepiej nam wychodzi krytykanctwo, sami przy tym niewiele robimy. Pozdrawiam chcących coś zrobić dla upadającego zawodu.
odpowiedz zgłoś
nichil novil Nawet pobieżna analiza tekstu informacji o Zgromadzeniu, wykazuje że środowisko GIG konserwuje dotychczasowy porządek w naszej branży. Dowodem na to sa postulaty wydawania standardóww przez GGK, podczas gdy w gospodarce rynkowej kształtują się one na rynku. Dalej - utrzymanie ODGiK (instytucja pochodząca z epoki nakazowo - rozdzielczej, zamiast ich likwidacji. Proponuję przyznać Towarzyszowi Grzechnikowi tytuł honorowy Obrońcy Socjalizmu w Geodezji.
odpowiedz zgłoś
gig wierze ze P.Bogdanowi sie uda
odpowiedz zgłoś
sieradz dziwi mnie obecnośc we wladzach Pana Wojciecha T ,ktory w latach minionych był prawą ręką Pana Remigiusza P. znanego skandalisty geodezyjnego a sam znanego zasłynął jako przesladowca wykonawców w osrodku w Sieradzu .
odpowiedz zgłoś
jeste geodetą w średnim wieku Wewnątrz czuję się osobą młodą. Podejrzewam, że w wieku 70 lat też wewnątrz będę czuć się osobą młodą. Pana Grzechnika znam osobiście i uważam, że jest to osoba o niesłychanie bystrym umyśle i ogromnym doświadczeniu zawodowym. Koledzy geodeci. Jakie znaczenie ma fakt jak wyglądają nasze twarze i ciała. Że są zmarszczki, włosy się przerzedzają czy też zdrowia brakuje? Czeka to każdego z nas. Dlaczego nie spojrzycie, że te osoby w wieku, z którego się naśmiewacie, są najczęściej osobami o ogromnych umysłach i ogromnym doświadczeniu zawodowym (tak jak Bogdan Grzechnik i wielu innych, z których na tym forum regularnie się naśmiewacie).Dojdziemy do tego wieku. Ale czy dojdziemy do takiej wiedzy i doświadczenia, jakie oni mają? Słuchajmy co mają do powiedzenia, bo kiedyś ich zabraknie. I dopiero ich docenimy. A Ty młody człowieku, co tak się z tego wieku naśmiewasz - czym się tak zasłużyłeś dla geodezji? W czym jesteś tak dobry? Napisz - chętnie cię wysłuchamy.
odpowiedz zgłoś
dziadzia a co zrobicie leszcze jak wam opalony prezydent wyłaczy prąd
odpowiedz zgłoś
Bez urazy ale jak działa GIG i jaką ma siłę przebicia widać w obowiązującym ustawodastwie, w projektach niektórych ustaw również. Osobiście straciłem wystarczająco dużo czasu na poznawanie tajników geodezji w Polsce, i tego, co tak naprawdę decyduje o pozycjach niektórych firm zarządzanych przez starych wyjadaczy. Cóż, każdy chce jakoś żyć. Jeden biega od świtu do nocy a drugi zastanawia się jak mu w tym przeszkodzić - niestety ale taki obraz się z tego wyłania
odpowiedz zgłoś
Do młodego leszcza To co "młody leszczu z gps" proponujesz zrobić z "dziadziami"? Odstrzelić ich? Twojego rodzonego dziadka też? A czy wiesz chociaż odrobinę na temat tego jak działa GIG i jakie to ciepłe stołki tam są? Zainteresuj się, a przekonasz się jakie to synekury. Życzę Ci pogodnej starości, która nastąpi prędzej niż Ci się wydaje.
odpowiedz zgłoś
Pani Katarzyno tak naprawde chodzi o to żeby na starość stworzyć sobie ciepłe stołki, taki dziadzia jeden z drugim nie jest w stanie konkurować z młodym leszczem z gps
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS