wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Usługi OGC dla opornych

- część 1 z 2 » »»


W ciągu raptem kilku lat serwisy, takie jak WMS czy WFS, zyskały sporą popularność, także w Polsce. Jakie są możliwości tego typu usług i jak z nich korzystać?

Open Geospatial Consotrium (OGC) jest organizacją zrzeszającą ponad 370 przedsiębiorstw, instytucji, uczelni i organizacji zajmujących się geoinformacją. Głównym efektem jej działalności są standardy unifikujące przesyłanie, ściąganie oraz przetwarzanie danych przestrzennych. Najważniejsze z nich to WMS, WFS, WCS i CSW. Swoją sporą popularność zawdzięczają one w dużym stopniu dyrektywie INSPIRE. Będą bowiem wykorzystywane do tworzenia usług wyszukiwania, przeglądana oraz pobierania danych w ramach europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej.


Web Map Service (WMS)

W Polsce działa już przynajmniej kilkaset tego typu usług, a kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Ich głównym przeznaczeniem jest przeglądanie danych w rastrowych formatach JPEG, PNG, BMP czy TIFF wraz z georeferencją. Obrazy takie możemy wyświetlić zarówno w programie typu desktop GIS, jak i podłączyć do geoportalu lub mapy opracowanej za pomocą wybranych interfejsów programistycznych API.

Dużą zaletą usług WMS jest możliwość łączenia w jednym miejscu map z kilku źródeł. Należy jednak pamiętać, że wymaga to pobierania rastrów z przezroczystością, np. w formatach PNG lub TIFF. WMS pozwala jednak nie tylko oglądać obrazek, lecz także pobrać dodatkowe informacje o prezentowanym na nim obiekcie czy legendę do mapy. Główną wadą tej usługi jest ograniczenie przesyłanych danych do obrazka, często silnie skompresowanego. Możemy więc na przykład obejrzeć wizualizację numerycznego modelu terenu, ale klient nie może już precyzyjnie odczytać z niej rzędnej terenu lub wykorzystać do analiz przestrzennych.

Odczytywanuie właściwości obiektu (w tym przypadku obszaru ochrony ptaków) przez WMS

Jak pobierać dane z WMS-a? Istnieje na to wiele sposobów. Najprostszym jest skorzystanie z programu typu desktop GIS. Obecnie już niemal wszystkie aplikacje geoinformatyczne oferują wsparcie dla tego standardu, i to na ogół na podobnych zasadach. Na początku musimy w odpowiednim miejscu wpisać adres interesującej nas usługi oraz jej wersję. Potem otrzymamy od serwera wiadomość zwrotną, w której dowiemy się m.in., jakie warstwy tematyczne oferuje dany WMS oraz jakie mamy do dyspozycji formaty danych czy style wyświetlania obiektów. Po wyborze ustawień dane powinny nam się wyświetlić jako nowa warstwa. Zanim rozpoczniemy korzystanie z WMS-a warto jednak przeczytać instrukcję obsługi danego programu. Niektóre aplikacje wymagają bowiem wcześniejszego otwarcia przynajmniej jednej warstwy bądź też mają kłopoty z obsługą wielu warstw czy niektórych układów odniesienia.

Definiowanie usługi OGC w aplikacji Gaia

W trakcie pobierania danych z serwera należy pamiętać, że administrator mógł nałożyć na usługę pewne ograniczenia. Czasem może być to tylko znak wodny, innym razem hasło lub limit jednorazowego przesyłu danych. Z tym ostatnim można się spotkać np. w naszym krajowym Geoportalu. Jest to o tyle dokuczliwe, że uniemożliwia jednorazowe ściąganie danych dla większych obszarów. Internauci nauczyli się już jednak obchodzić to ograniczenie. W internecie dostępne są bowiem proste aplikacje do pobierania większych porcji danych z urzędowych serwerów.

Dodawanie usługi OGC do warstw programu Gaia - widoczny podgląd WMS-a (preview) oraz formularz do definiowania formatu rastra (format) i stylu wyświetlania danych (style)

Z WMS-a można także skorzystać, gdy nie posiadamy żadnej specjalistycznej aplikacji. Przykładem jest choćby Geoportal.gov.pl. By wyświetlić w nim WMS, wystarczy kliknąć na ikonę „Zdefiniuj źródło danych" i wpisać adres odpowiedniej usługi. By działała ona poprawnie, musi być jednak dostępna w odpowiednim układzie współrzędnych.

Dodawanie usługi WMS do serwisu Geoportal.gov.pl

część 1 z 2
1 2 » »»
reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt