Damian Czekaj
Wyniki analiz od ręki
Podsumowanie projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa (PDS)”, Warszawa, 5 października. Wsparcie analityczne w podejmowaniu decyzji związanych z informacją przestrzenną jest głównym zadaniem rozbudowanej wersji Portalu Geostatystycznego. To najważniejszy produkt zakończonego właśnie projektu Głównego Urzędu Statystycznego.
Analizy rynku nieruchomości w Warszawie z wykorzystaniem Portalu Geostatystycznego
|
Portal Geotatystyczny jest istotnym elementem realizowanej konsekwentnie przez Główny Urząd Statystyczny polityki otwartych danych. Warto wspomnieć, że według ostatniego rankingu Open Data Inventory (ODIN), który ocenia stopień dostępności i otwartości danych prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne, GUS znalazł się na drugiej pozycji wśród 187 instytucji na całym świecie.
Portal Geotatystyczny został uruchomiony przez GUS w połowie 2013 roku i od razu uzyskał nagrodę Esri za specjalne osiągnięcie w GIS-ie (Special Achievement in GIS Award – SAG). Teraz został rozbudowany dzięki wartemu 34,7 mln zł projektowi PDS (29,4 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej). Najważniejsze prace realizowały w nim firmy: Integrated Solutions, Billennium, Esri Polska oraz GISPartner.
W Portalu Geostatystycznym dostępne są dane dotyczące gospodarki, demografii, kultury fizycznej, przemysłu, szkolnictwa, leśnictwa i wielu innych. Rozwiązanie to uwzględnia potrzeby m.in. przedsiębiorców, pracowników naukowych, studentów i przedstawicieli administracji publicznej. Serwis dostępny jest jednak dla każdego zainteresowanego analizą i wizualizacją danych statystycznych – do obsługi wystarczy połączenie z internetem i dowolna przeglądarka. Co więcej, zakończenie prac nad projektem zbiega się w czasie z publikacją wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, które dostarczają wielu nowych danych do wartościowych analiz.
• Głęboka misja
– Bardzo zależy nam na tym – mówił podczas konferencji podsumowującej projekt PDS prezes GUS dr Dominik Rozkrut – żeby tę misję, do której jesteśmy powołani jako statystyka publiczna, realizować jak najgłębiej. Nie chcemy tylko i wyłącznie koncentrować się na metodyce prowadzenia badań statystycznych i generowaniu z nich wyników. Pragniemy, by te wyniki nie leżały odłogiem, a były wykorzystywane przez naszych użytkowników – kontynuował. – Efektem prac jest stworzenie systemu, dzięki któremu użytkownicy zyskują ogromne wsparcie w podejmowaniu decyzji, a także narzędzia ułatwiające prezentację danych i wykonywanie zarówno predefiniowanych, jak i własnych analiz – zaznaczył prezes GUS...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|