wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Jak igrzyska olimpijskie

O zbliżającym się XXVII Kongresie Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) w Warszawie rozmawiamy z dyrektorem tego wydarzenia dr. Krzysztofem Bakułą.

Fot. WGiK PW
Fot. WGiK PW

DAMIAN CZEKAJ: Co teraz najbardziej zaprząta głowy organizatorom kongresu?

KRZYSZTOF BAKUŁA: Obecnie komisje FIG weryfikują zgłoszenia autorów – abstrakty prac, które będą prezentowane. Do 10 kwietnia wpłynęło ich około 440, z czego blisko 60 z Polski. Są to głównie zgłoszenia z uczelni, ale nie zabrakło też przedstawicieli firm, administracji i stowarzyszeń branżowych. Referaty zostaną podzielone na 63 sesje techniczne, tworząc program kongresu, który opublikujemy już wkrótce. Wraz z programem ujawnimy też nazwiska mówców wiodących (key­note speakers) wybranych przez Radę FIG wspólnie z przewodniczącymi komisji Federacji. Trwają prace nad doprecyzowaniem tematów tych wystąpień. Na razie mogę zdradzić, że przeszło 1/3 z nich wygłoszą Polacy. Czuwamy też nad procesem rejestracji uczestników kongresu i monitorujemy budżet, co jest chyba najtrudniejsze. (...)

Czy SGP ma coś do powiedzenia w sprawie programu?

Tak, Federacji zależy na tym, aby orga­nizator lokalny zachował wpływ na program. Skoro osoby z kraju gospodarza stanowią zwykle znaczną część uczestników, to poruszane tematy powinny odpowiadać ich zainteresowaniom. Stąd w programie tak ważne dla polskich geodetów zagadnienia, jak kataster, geodezja inżynieryjno-przemysłowa czy miernictwo górnicze. Nie zabraknie też różnych innowacji z zakresu geodezji, na co szczególnie naciskali członkowie LKO ze środowiska naukowego.

A hasło kongresu – „Wolontariat na rzecz przyszłoś­ci – doskonałość geoprzestrzenna dla lepszego życia” – to też pomysł SGP?

To akurat propozycja FIG, przede wszystkim prezesa prof. Rudolfa Staigera, który z bardzo podobnym hasłem wchodził w swoją kadencję. Oczywiście hasło zostało dostosowane tak, aby jak najlepiej odzwierciedlało zarówno współczesne trendy, jak i naszą rzeczywistość – mam nadzieję – już pocovi­dową. Kongres to podsumowanie ostatnich lat całej społecznoś­ci FIG. Hasło zaś wiąże się z dużym wkładem wolontariatu w naszym zawodzie, szczególnie w ramach różnego rodzaju aktywności w stowarzyszeniach...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS