wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2022, Nr 6 (325) |


• Rozmowa z dr. hab. Waldemarem Izdebskim, odwołanym GGK • Podpowiadamy, jak skutecznie testować dokładność odbiorników GNSS • Syntetyczne zobrazowania satelitarne pomocą w trenowaniu sztucznej inteligencji • Wojna w Ukrainie: detekcja pożarów na zobrazowaniach Sentinel-2 • Pilotaż mobilnego skanowania laserowego na ...

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

W poszukiwaniu przyczyny

O kulisach pracy w GUGiK, przepychankach na szczytach władzy i sprawach, których nie dało się przeskoczyć, mówi dr hab. Waldemar Izdebski, przez blisko 4 lata główny geodeta kraju, 13 maja niespodziewanie odwołany.

Fot. GUGiK
Fot. GUGiK

• Ankieta

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: W ankiecie przeprowadzonej na Geo­forum.pl zaraz po dymisji otrzymał pan 67% ocen pozytywnych (...). Czy to pana satysfakcjonuje?

WALDEMAR IZDEBSKI: Tak. Uważam, że to bardzo dobry wynik i że warto było podjąć wysiłek związany ze zmianami. Po przeprowadzonych reformach obywatele i wszystkie instytucje oraz firmy komercyjne mają łatwiejszy dostęp do wielu danych, a Polska stała się światowym liderem w obszarze infrastruktury danych przestrzennych, czego potwierdzeniem jest międzynarodowa nagroda „Geospatial World Innovation Award 2021”, którą Główny Urząd Geodezji i Kartografii otrzymał w ubiegłym roku. (...)

• Anonim

Skoro tak, to dlaczego został pan odwołany? Oficjalnie nie podano panu żadnego powodu, więc pole do spekulacji jest duże. Czy mógł się do tego przyczynić anonim, który 10 lutego trafił do ówczesnego ministra rozwoju Piotra Nowaka?

Do tej pory nie wiem, jaki był powód, ale zapewne kiedyś się to wyjaś­ni. Nie sądzę, aby anonim był bezpośrednią przyczyną, ale już sam fakt, że w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oczekiwano ode mnie odniesienia się do tego anonimu, budził moje duże zdziwienie. Natomiast o motywy działania MRiT musiałaby pani zapytać samo ministerstwo. (...)

Skoro jednak sam minister polecił się panu z tego anonimu tłumaczyć, prześledźmy, jakie zarzuty zawierał. Po pierwsze, „pomijanie czy eliminowanie zastępcy i dyrektorów z zespołu współpracowników”. Czy to prawda?

Mówiąc bardziej precyzyjnie, to nie sam minister chciał tłumaczeń, tylko jeden z departamentów MRiT. W tej sprawie najlepiej odwołać się do pisma dyrektorów departamentów GUGiK skierowanego do dyrektor generalnej GUGiK, w którym jednoznacznie wskazują, że Urząd był zarządzany sprawnie [dokument opublikowany na Geoforum.pl w wiadomoś­ci z 20 maja – red.]. Oczywiście ludzie, którzy chcieli wykonywać pracę ospale, przeciągać sprawy, mogą mieć do mnie żal, że nie dawałem się nabierać na ich fortele, jednak większość pracowników starała się realizować wyznaczone cele nakierowane na sprawne działanie...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS