Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2022, Nr 5 (324) |


• Opinie kartografów o wizualizacji kartograficznej BDOT10k GUGiK-u • Testujemy automatyczną tyczkę Leica AP20 AutoPole • Prof. Katarzyna Osińska-Skotak z PW o detekcji azbestowych dachów • Geodezyjna obsługa przez firmę Polservice Geo maszyn drążących TBM w Łodzi • Zza Buga nad Wisłę? Ukraińscy uchodźcy na polskim rynku ...

powrót

Karolina Turlewicz

Jeszcze więcej analiz

Wykorzystanie otwartych danych przestrzennych BDOT10k, cz. II. W poprzednim artykule przedstawiliśmy proste analizy danych BDOT10k, jak sprawdzenie odległości budynków mieszkalnych do najbliższego żłobka lub przedszkola. Tym razem pokażemy m.in., jak wykorzystać w takich analizach atrybuty obiektów i dane z innych rejestrów.

Selekcja budynków spełniających założone kryteria (wybrane budynki podświetlone są na żółto)
Selekcja budynków spełniających założone kryteria (wybrane budynki podświetlone są na żółto)

Z artykułu opublikowanego w GEODECIE 2/2022 wiemy już, że dane BDOT10k z powodzeniem nadają się jako materiał do analiz wspomagających procesy decyzyjne. Pliki te można bezpłatnie pobierać ze stron WWW WODGiK-ów lub przez usługę sieciową, w formie warstwy WMS/WMTS, której adres znajduje się na Geoportal.gov.pl. Dane te można również łączyć z danymi z innych rejestrów.

Jednym z przykładów wykorzystania danych BDOT10k są analizy demograficzne. Oczywiście do opracowania choćby mapy gęstości zaludnienia alter­natywą są dane opisowe z GUS oraz geometryczne z państwowego rejestru granic (PRG), które po odpowiednim połączeniu również stanowić będą wiarygodne źródło. Oprócz tego szereg podobnych analiz wykonamy na portalu geostatystycznym Geo.stat.gov.pl/imap/, w którym użytkownik może samodzielnie dobierać dane oraz metodę ich prezentacji. W tym artykule temat analiz demograficznych jest jednak ujęty z perspektywy wykorzystania danych zawartych w BDOT10k.

Gęstość zaludnienia

Przedstawimy proces tworzenia mapy gęstości zaludnienia w programie QGIS od pozyskania danych BDOT10k do prezentacji gęstości zaludnienia w wybranym powiecie z podziałem na gminy. Wykorzystamy do tego dwie klasy obiektów: ADJA reprezentującą jednostki podziału administracyjnego oraz ADMS reprezentującą miejscowości. Dane na mapie przedstawimy metodą kartogramu. Do przeprowadzenia analiz potrzebna będzie obliczona na podstawie danych BDOT10k powierzchnia gmin podana w km² oraz liczba mieszkańców w każdej gminie stanowiąca sumę mieszkańców wszystkich miejscowości danej gminy. Analiza zostanie wykonana dla powiatu lubelskiego.

Proces tworzenia mapy rozpoczyna się od pobrania danych ze strony właś­ciwego WODGiK. Po uzyskaniu pliku GML należy wczytać te dane do nowego projektu w programie QGIS i w razie potrzeby wyeksportować jako nowe warstwy, zachowując wczytane dane jako referencyjne, a wyeksportowane – jako kopię, na której będą przeprowadzane analizy. W kolejnym kroku można przystąpić do uzyskania potrzebnych danych liczbowych. W tym celu należy utworzyć w roboczej warstwie ADMS dodatkową kolumnę o nazwie „ludność”, a następnie za pomocą kalkulatora pól zbudować zapytanie zliczające wartości w każdej gminie. Zapytanie takie powinno zawierać formułę sumowania liczby mieszkańców z uwzględnieniem identyfikatora gminy przyporządkowanego do każdego obiektu...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama