wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2022, Nr 5 (324) |


• Opinie kartografów o wizualizacji kartograficznej BDOT10k GUGiK-u • Testujemy automatyczną tyczkę Leica AP20 AutoPole • Prof. Katarzyna Osińska-Skotak z PW o detekcji azbestowych dachów • Geodezyjna obsługa przez firmę Polservice Geo maszyn drążących TBM w Łodzi • Zza Buga nad Wisłę? Ukraińscy uchodźcy na polskim rynku ...

powrót

Paweł Harmata

Powiaty w obliczu aktualizacji

Zmiany w BDOT500 i GESUT z punktu widzenia prowadzących bazy. Co o zmianach w bazach danych obiektów topograficznych czy geodezyjnych ewidencjach sieci uzbrojenia terenu wprowadzonych ubiegłorocznymi rozporządzeniami sądzą PODGiK-i? Czy rozpoczęły już aktualizacje istniejących baz?

Obiekty BDOT500 i GESUT na terenie Kępna
Obiekty BDOT500 i GESUT na terenie Kępna

Konieczność posiadania przez powiaty baz BDOT500 i GESUT spowodowała w ostatnich latach wysyp przetargów związanych z ich tworzeniem i aktualizacją. Znaczna część baz już istnieje, teraz jednak należy je dostosować do obowiązujących przepisów. Jak twierdzi GUGiK, zmiany te powinny być wykonywane automatycznie (wkrótce przekonamy się, czy tak będzie w istocie), a czas na dostosowanie baz do aktualnych aktów prawnych mija z końcem br.

W GEODECIE 3/2022 nakreśliłem punkt widzenia geodety wykonawcy tworzącego takie bazy. Podzieliłem się swoim doświadczeniem w tym zakresie, przybliżyłem praktyczne różnice wynikające z nowych przepisów oraz zwróciłem uwagę na problemy, jakie pojawiają się podczas wykonywania takich zleceń. Pora zatem na przedstawienie punktu widzenia drugiej strony, czyli problemów, z którymi borykają się osoby prowadzące bazy w PODGiK-ach, oraz nastawienia, jakie im towarzyszy.

• Bazy na różnym etapie

W korespondencji z powiatowymi ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej starałem się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja z zakładaniem baz BDOT500 i GESUT na terenie ich działania i czy pojawiają się jakieś problemy podczas tworzenia tych baz. Interesowało mnie, jak wygląda współpraca z lokalnymi geodetami w zakresie wymiany danych. Prowadzący bazy zostali zapytani, jak zapatrują się na nowe przepisy i czy oprogramowanie, z którego korzystają, jest do nich dostosowane, a także jak ma wyglądać proces aktualizacji baz. Nie bez znaczenia są również ewentualne koszty związane z doprowadzeniem baz do zgodności z obowiązującymi przepisami.

Swoimi spostrzeżeniami podzielili się przedstawiciele starostw powiatowych z: Bielska-Białej, Kępna, Krakowa, Zielonej Góry i Żywca. Informacje, jakie otrzymałem z kilku ośrodków, wskazują na różnice pomiędzy przepisami prawa a praktyką...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS