wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2022, Nr 5 (324) |


• Opinie kartografów o wizualizacji kartograficznej BDOT10k GUGiK-u • Testujemy automatyczną tyczkę Leica AP20 AutoPole • Prof. Katarzyna Osińska-Skotak z PW o detekcji azbestowych dachów • Geodezyjna obsługa przez firmę Polservice Geo maszyn drążących TBM w Łodzi • Zza Buga nad Wisłę? Ukraińscy uchodźcy na polskim rynku ...

powrót

Rozmawiał Paweł Ziemnicki

Detekcja szkodliwych dachów

O wykorzystaniu zobrazowań lotniczych i satelitarnych, w tym danych multispektralnych i hiperspektralnych, do inwentaryzacji i monitorowania procesu likwidacji azbestowych pokryć dachowych rozmawiamy z dr hab. inż. Katarzyną Osińską-Skotak, profesor Politechniki Warszawskiej.

Dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak
Dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak

PAWEŁ ZIEMNICKI: Jak wygląda dziś w Polsce sytuacja z pokryciami dachowymi z azbestu?

KATARZYNA OSIŃSKA-SKOTAK: Można się o tym przekonać, zerkając do tzw. Bazy Azbestowej (bazaazbestowa.gov.pl), która przynajmniej teoretycznie zawiera aktualne informacje o tym, ile pokryć azbestowo-cementowych (nazwa handlowa eternit) wciąż jeszcze znajduje się na dachach w poszczególnych gminach czy powiatach. Można tam obejrzeć statystyki dotyczące postępu w usuwaniu wyrobów zawierających azbest w podziale na różne jednostki samorządu terytorialnego. Formalnie rzecz biorąc, cały czas obowiązuje dyrektywa unijna mówiąca o tym, że do roku 2032 powinniśmy zdjąć i zabezpieczyć wszystkie tego rodzaju pokrycia dachowe. Są one zwyczajnie bardzo szkodliwe dla zdrowia, o czym szczegółowo traktuje wiele pub­likacji. Potwierdzają to także liczne badania, dotyczące przede wszystkim pracowników fabryk przetwórstwa azbestu bądź mieszkańców gmin, gdzie funkcjonowały związane z tym zakłady. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi dowiódł, że mieszkańcy takich obszarów nawet 40 lat później zapadają na choroby azbesto­pochodne, w tym na choroby płuc, również nowotwory, czy choroby związane z układem krwionośnym. Jest to więc nadal spory problem. (...)

Mniej więcej dwa lata temu podjęliśmy w tym zakresie współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Departament związany z gos­podarowaniem odpadami zwrócił się wtedy do nas z pytaniem, czy dałoby się na podstawie dostępnych danych ze zdjęć lotniczych bądź satelitarnych określić stopień aktualności i zgodnoś­ci ze stanem faktycznym urzędowych baz. Już nasza wstępna, pobieżna analiza przeprowadzona dla wybranych nieruchomości wykazała, że dane zawarte w Bazie Azbestowej są w znacznej częś­ci nieaktualne. Wygląda więc na to, że środki i zasoby ludzkie kierowane do walki z tym problemem są zwyczajnie za małe, by na bieżąco weryfikować i monitorować usuwanie azbestu na danym terytorium. Często w gminie jest tylko jeden urzędnik odpowiedzialny za szeroko pojętą ochronę środowiska, a obok kwestii związanych z wymianą azbestowych dachów ma on bardzo wiele innych zadań. Wykonywanie aktualnych raportów w takich warunkach jest nieraz zadaniem ponad siły.

Jak rozumiem, w Polsce wciąż mamy do czynienia z pokaźną ilością azbestu?

Zgadza się. Bardziej szczegółowo można się temu zagadnieniu przyjrzeć w dostępnej on-line Bazie Azbestowej. Przede wszystkim problem wciąż występuje w tych regionach, gdzie znajdowały się zakłady produkujące wyroby azbestowe i materiał był w budownictwie stosowany na szeroką skalę – na przykład w województwie mazowieckim czy lubelskim...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS