wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2022, Nr 4 (323) |


• Polsko-ukraińskie relacje w obszarze geografii wojskowej • O wojnie w Ukrainie rozmawiamy z dr. inż. Robertem Wł. Bauerem, dyrektorem IGiK • Organizacja współczesnej kartografii topograficznej Ukrainy • Raport GEODETY nt. informatyzacji powiatowej geodezji 2022 • Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i ...

powrót

Olgierd Kempa

W burzliwych czasach

Współpraca UPWr z uniwersytetem w Kijowie przed i po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Już przeszło dekadę naukowcy z Wrocławia i Kijowa współdziałają na polu geodezji. Teraz, kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, wcześniej nawiązane kontakty wykorzystywane są w niesieniu pomocy kolegom ze Wschodu.

Delegacja z Polski i Mołdawii wraz z gospodarzami ?okrągłego stołu?, listopad 2018 r. Dyskusja dotyczyła masowej wyceny dla potrzeb katastru (fot. z archiwum Olgierda Kempy)
Delegacja z Polski i Mołdawii wraz z gospodarzami ?okrągłego stołu?, listopad 2018 r. Dyskusja dotyczyła masowej wyceny dla potrzeb katastru (fot. z archiwum Olgierda Kempy)

Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy (NUBiZNU) w Kijowie to ukraińska uczelnia o profilu rolniczym. Założona jako wydział rolniczy utworzonej w 1898 r. Politechniki Kijowskiej, obecnie jest jedną z najważniejszych placówek wyższych kształcących na kierunkach przyrodniczych w Ukrainie. Na 13 wydziałach w Kijowie i 10 oddziałach zamiejscowych studiuje 26 tys. studentów i ponad 600 doktorantów. Uniwersytet zatrudnia ponad 2600 pracowników naukowych i pedagogicznych, w tym około 300 profesorów i doktorów nauk, ponad 1000 docentów i kandydatów nauk.

Jednym z wiodących wydziałów NUBiZNU jest Wydział Gospodarki Przestrzennej. Składa się on z pięciu instytutów, gdzie kształcą się specjaliści (licencjaci i magistrzy) z zakresu wdrażania reformy stosunków ziemskich, gospodarowania gruntami, a także urządzeń rolnych, państwowego katastru ziemskiego, geodezyjnego wspomagania gospodarowania gruntami.

Nauka i dydaktyka

Współpraca między Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu (UPWr) a NUBiZNU w zakresie geodezji trwa już ponad 10 lat. Ma ona wymiar naukowy i dydaktyczny. W ramach programów Erasmus+ oraz Tołpy (specjalne stypendium UPWr skierowane do studentów i naukowców ze wschodu) odbywały się wymiany pracowników obu uczelni. Z kolei wymiana doświadczeń przyniosła wspólne publikacje i projekty zamawiane przez ministerstwa Ukrainy, w których naukowcy z UPWr uczestniczyli jako konsultanci.

Za dobry przykład może posłużyć przedsięwzięcie realizowane w latach 2019–2021 pn. „Opracowanie mechanizmów masowej wyceny nieruchomości dla potrzeb prawidłowej regulacji stosunków gruntowych”. Współpraca z zakresu geodezji zaowocowała też moim wystąpieniem na posiedzeniu Komisji Ziemskiej Parlamentu Ukrainy poświęconej polskim doświadczeniom w prowadzeniu prac urządzeniowo-rolnych i możliwości ich implementacji w warunkach ukraińskich.

Na uwagę zasługują również organizowane przez NUBiZNU spotkania praktyków, administracji i wykonawstwa w ramach „okrągłego stołu”, odbywające się raz na miesiąc czy dwa. Po wykładzie wprowadzającym odbywa się dyskusja, podczas której przedstawiciele różnych stron przedstawiają swoje poglądy, dążąc do konsensusu...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS