wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2022, Nr 4 (323) |


• Polsko-ukraińskie relacje w obszarze geografii wojskowej • O wojnie w Ukrainie rozmawiamy z dr. inż. Robertem Wł. Bauerem, dyrektorem IGiK • Organizacja współczesnej kartografii topograficznej Ukrainy • Raport GEODETY nt. informatyzacji powiatowej geodezji 2022 • Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i ...

powrót

Jerzy Królikowski

Dosypać czy odciążyć?

Posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, 17 marca 2022 r. Chroniczne niedofinansowanie powiatowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej jest źródłem problemów odczuwanych nie tylko przez urzędy, ale i inwestorów czy geodetów. Pomysłów na rozwiązanie tej kwestii nie brakuje. Tylko które z nich mają szansę na realizację?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

O kłopotach finansowych powiatowej geodezji piszemy w GEODECIE od lat (ostatnio w wydaniu 4/2021), są one także tematem niemal każdej narady SGiK. Mimo tych debat w większoś­ci powiatów problem nadal jest palący. W efekcie wielu starostw nie stać na modernizowanie geodezyjnych baz, a to przekłada się na kiepską jakość i aktualność danych. Ponadto z uwagi na niskie zarobki coraz większym wyzwaniem staje się znalezienie chętnych do pracy w urzędzie – i to nie tylko na najniższych stanowiskach, ale również w naborach na geodetę powiatowego. W rezultacie tempo obsługi obywateli czy weryfikacji prac geodezyjnych wciąż budzi irytację petentów. Relatywnie lepiej jest tylko tam, gdzie samorządy z własnej kiesy dokładają do geodezji. Sęk w tym, że wielu powiatów na to nie stać, inne zaś (całkiem słusznie) argumentują, że nie powinny tego robić, bo to zadanie zlecane przez rząd. Czy jest szansa, że problem ten uda się wreszcie rozwiązać? Przebieg marcowego posiedzenia PRGiK daje nadzieję, że tak, choć na pewno nie stanie się to z dnia na dzień.

• Pół miliarda co roku

Powodem do ostrożnego optymizmu są statystyki zebrane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Wprawdzie dotacje z budżetu państwa na realizację zadań geodezyjnych od lat pozostają na niezmienionym poziomie nieco powyżej 100 mln zł, ale już wpływy powiatów z tytułu udostępniania PZGiK rosną, i to całkiem wyraźnie. W 2020 r. wyniosły bowiem blisko 329 mln zł, a w ubiegłym roku już ponad 432 mln zł. W ocenie głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego przyczyn tego wzrostu jest kilka, w tym nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 roku, która wprowadziła istotne zmiany w cenniku, a także rosnąca liczba zgłoszeń prac geodezyjnych czy zwiększony obrót na rynku nieruchomości.

Największa część wpływów z udostępniania PZGiK pochodzi z wypisów i wyrysów, a w dalszej kolejności z: prac geodezyjnych, narad koordynacyjnych oraz Rejestru Cen Nieruchomości (...). Komentując te wyniki, GGK zauważył, że w ostatnim czasie do GUGiK kierowane są rozmaite wnioski o zwolnienie kolejnych grup z uiszczania opłat za materiały PZGiK...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS