Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2022, Nr 4 (323) |


• Polsko-ukraińskie relacje w obszarze geografii wojskowej • O wojnie w Ukrainie rozmawiamy z dr. inż. Robertem Wł. Bauerem, dyrektorem IGiK • Organizacja współczesnej kartografii topograficznej Ukrainy • Raport GEODETY nt. informatyzacji powiatowej geodezji 2022 • Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i ...

powrót

Eugeniusz Sobczyński

W pełni przygotowani

Nasze relacje z Ukrainą w obszarze geografii wojskowej. Tragiczna sytuacja w Ukrainie skłoniła mnie do podzielenia się z czytelnikami GEODETY doświadczeniami z relacji, jakie polska geografia wojskowa miała ze swoim odpowiednikiem na Ukrainie. Jakże różne drogi przeszły oba kraje po 1989 roku!

8 sierpnia 2000 r. w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy w obszarze geografii wojskowej między Ukrainą i Polską
8 sierpnia 2000 r. w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy w obszarze geografii wojskowej między Ukrainą i Polską

O ile w Polsce wielki ruch „Solidarnoś­ci” i kolejne ekipy rządowe uznawały, że celem strategicznym jest nasze członkostwo w NATO i UE, to na przemiany w Ukrainie decydujący wpływ miała Federacja Rosyjska, która różnymi metodami ingerowała we wszystkie działy gospodarki i życia społecznego, nie pozwalając na wybór włas­nej przyszłości. Kolejne ukraińskie ekipy rządzące były pod presją Rosji i nie podejmowały zdecydowanych działań na rzecz wstąpienia w struktury zachodnioeuropejskie. Dziś widać wyraźnie, że Federacja Rosyjska jest krajem imperialnym, któremu obce są wszelkie zasady pokojowego współistnienia państw. Należy przypuszczać, że w dalszym ciągu tysiące rozsianych po całym świecie rosyjskich agentów wywołują ferment i kształtują nastroje w wielu krajach, próbując wpływać na ich losy.

• Rozpad bloku komunistycznego

Przemiany polityczne w Europie Środkowej i Wschodniej w drugiej połowie 1989 r. doprowadziły do rozpadu bloku komunistycznego. Polska, kraje nadbałtyckie, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria odzyskały swoją suwerenność i rozpoczęły przemiany demokratyczne oraz starania o włączenie w zachodnioeuropejskie struktury polityczne, militarne i gospodarcze. Niemiecka Repub­lika Demokratyczna i Republika Federalna Niemiec połączyły się. Inaczej było na wschód od Bugu. Mimo że dotychczasowe republiki radzieckie, w tym Ukraina, wystąpiły z ZSRR i ogłosiły swoją suwerenność, to dziś po upływie 30 lat od tych wydarzeń faktyczne uzależnienie od Rosji nie zakończyło się. Powstała po rozpadzie ZSRR Federacja Rosyjska nie umie pogodzić się z utratą swoich wpływów, nadal chce decydować o wyborze dróg rozwoju powstałych państw. Putin i jego ekipa dążą do zapanowania nad całym obszarem na wschód od Bugu, obce są im dobrosąsiedzkie stosunki. Zajęcie Krymu i obecna agresja na Ukrainę świadczą o tym, że imperialne zakusy Federacji Rosyjskiej zagrażają nie tylko Europie, ale i światowemu bezpieczeństwu.

Formacje militarne suwerennej Ukrainy na początku przemian politycznych nadal pozostawały uzależnione od kooperacji z Rosją, głównie pod względem zabezpieczenia materiałowo-technicznego (w tym dostaw podzespołów i częś­ci zamiennych do większości uzbrojenia i sprzętu wojskowego) oraz szkolenia wysoko wyspecjalizowanych rodzajów wojsk. Większość wyższych stanowisk w armii ukraińskiej zajmowali oficerowie narodowości rosyjskiej przebrani w mundury armii ukraińskiej, którzy nie kryli swoich sympatii do Rosji. Czuwali nad tym, aby Ukraina za mocno nie weszła w struktury zachodnie. Przykładowo, dwóch kolejnych szefów Służby Topograficznej armii Ukrainy było narodowości rosyjskiej. W rozmowach prywatnych nie kryli, że rozpad ZSRR zastał ich na służbie na terenie Ukrainy, tu mieli mieszkania, tu były ich rodziny, dlatego postanowili wstąpić do armii ukraińskiej...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS