Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2022, Nr 2 (321) |


• Jak radzić sobie z zakłócaniem sygnałów GNSS w pomiarach geodezyjnych? • Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2021 • Norma PTG dotycząca sporządzania wstępnego projektu podziału nieruchomości • Dr hab. Tomasz Owerko z AGH o popularyzacji BIM i szansie dla geodezji • Automatyzacja procesu ...

powrót

Zbigniew Malinowski

Trudno mówić o terminie

Automatyzacja procesu zawiadamiania organów podatkowych o zmianach w EGiB na przykładzie technologii e-property. Zmiana przepisów prawa zmotywowała nas do wyjścia ze strefy komfortu i zmusiła do zastanowienia się: czy można przekazywać zawiadomienia inaczej niż dotychczas? Okazuje się, że tak, a co więcej, przyjęta procedura zmniejsza nakłady pracy zarówno u nadawcy, jak i odbiorcy zawiadomień.

W panelu gminy wraz z zawiadomieniem generowany jest dokument urzędowego poświadczenia odbioru w formacie PDF
W panelu gminy wraz z zawiadomieniem generowany jest dokument urzędowego poświadczenia odbioru w formacie PDF

Zawiadamianie organów podatkowych o zmianach w ewidencji gruntów i budynków od wielu lat jest integralnym elementem prowadzenia rejestru EGiB przez starostów. Obowiązujące od lipca 2021 r. znowelizowane rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii ws. EGiB wprowadziło w § 35 ust. 1 pkt 1 nowy obowiązek – 14-dniowy termin zawiadamiania właściwych instytucji oraz właś­cicieli działek o zmianach dokonanych w danych ewidencyjnych. Niektórzy uważają, że termin ten jest dosyć trudny do zrealizowania. Czy tak jest w rzeczywistości?

• Tradycyjne podejście

Jedną z przyczyn krytyki nowego zapisu jest przyjęta w wielu powiatach orga­nizacja pracy. Nie zawsze zawiadomienia są wysyłane zaraz po wprowadzeniu zmiany. Jedną z częstych praktyk jest grupowanie zawiadomień i obsługa wysyłki w cyklach tygodniowych, dwutygodniowych lub nawet miesięcznych.Rozwiązania te stosowane są ze względu na znaczną liczbę zmian i ograniczone zasoby ludzkie. Nie dziwi więc, że przy takim modelu działania nawet duże jednostki z liczną kadrą mogą mieć trudności z każdorazowym dochowaniem 14-dniowego terminu.

Oczywiście problem ten dotyczy postępowania tradycyjnego, jakie stosowane było od wielu lat. Każdy taki proces realizowany w sposób dotychczasowy generuje pracę ludzką. Stopniowe zwiększenie intensywności procesu i narzucenie ograniczeń czasowych wpływa negatywnie na możliwość sprostania wymaganiom.

Ale można też podejść do problemu inaczej. Przykładem takiego nowego podejścia jest technologia ePODGiK, w której właśnie przekroczona została liczba 750 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych i przetworzonych automatycznie wraz z przygotowaniem materiałów (bez udziału pracownika starostwa). Nawet jeśli przyjmiemy dla jednej pracy geodezyjnej średnio tylko pół godziny czasu pracy pracownika (na rejestrację, przygotowanie dokumentów formalnych, przyjęcie opłaty, przygotowanie materiałów i wysłanie ich do geodety), to od początku funkcjonowania technologii (czyli od 2007 roku) sama automatyzacja przynios­ła korzyść w postaci uwolnienia średnio 1 etatu na powiat, a to jest bardzo dużo...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS