Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2022, Nr 2 (321) |


• Jak radzić sobie z zakłócaniem sygnałów GNSS w pomiarach geodezyjnych? • Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2021 • Norma PTG dotycząca sporządzania wstępnego projektu podziału nieruchomości • Dr hab. Tomasz Owerko z AGH o popularyzacji BIM i szansie dla geodezji • Automatyzacja procesu ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

O jednolitość opracowań

Członek Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego radca prawny Grzegorz Kowalski opowiada, jak powstawała niedawno opublikowana norma branżowa PTG dotycząca sporządzania wstępnego projektu podziału nieruchomości.

Grzegorz Kowalski
Grzegorz Kowalski

DAMIAN CZEKAJ: Co skłoniło wasze Stowarzyszenie do przygotowania normy?

GRZEGORZ KOWALSKI, przewodniczący Komisji Standaryzacyjnej ds. opracowania norm branżowych PTG: Przede wszystkim chęć usystematyzowania sposobu i trybu wykonywania czynności związanych z tworzeniem wstępnego projektu podziału nieruchomości. Jest to odpowiedź na postulaty członków naszego Stowarzyszenia, którzy oczekiwali swoistego kompendium wobec pojawiających się problemów interpretacyjnych przepisów prawa. Wskazywali oni na potrzebę ujednolicenia zasad postępowania w sprawach nieuregulowanych przepisami, które jednocześnie uwzględniałyby profesjonalny charakter czynności oraz pozwalały zrealizować wymóg dochowania należytej staranności. Tym bardziej że od geodetów posiadających państwowe uprawnienia zawodowe oczekuje się najwyższego profesjonalizmu przy wykonywaniu obowiązków. Nie ulega wątpliwości, że brak ujednolicenia wykładni przepisów prawa obowiązujących w dziedzinie geodezji i kartografii skutkuje różnymi i niejednokrotnie wzajemnie sprzecznymi interpretacjami. Wprowadza to chaos i niepewność wśród geodetów realizujących zlecone im zadania.

Stowarzyszenia raczej nie tworzą norm...

Co do zasady tworzeniem norm, wytycznych winien zajmować się samorząd zawodowy, który dla zawodu geodety nie został utworzony. Nasza inicjatywa polegająca na opracowaniu zbioru praktycznych rad i wskazówek jest próbą dostarczenia pomocy w zakresie samokształcenia się geodetów. Mając na uwadze, jaką rangę ma prowadzenie prac zleconych geodecie przez właścicieli nieruchomości, staraliśmy się wskazać zalecany tryb realizacji opracowania dokumentu – wstępnego projektu podziału nieruchomości...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS