wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2022, Nr 1 (320) |


• Plusy i minusy 2021 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Rozmawiamy z prof. Januszem Boguszem – pracownikiem WILiG WAT, zasiadającym we władzach Międzynarodowej Asocjacji Geodezji • Integracja obserwacji laserowych i mikrofalowych przez naukowców z IGiG UPWr • Noworoczne zmiany legislacyjne • Jak ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cyfryzuj albo giń

Konferencja Year In Infrastructure, 1–2 grudnia 2021 r. Wiele wskazuje na to, że światowe budownictwo już wkrótce będzie miało poważny problem z brakiem rąk do pracy. Dlatego bez szerszego wykorzystania cyfrowych narzędzi duże projekty narażone są na znaczne ryzyko przekroczenia harmonogramów i kosztorysów.

Model 3D BIM dla projektu renowacji alei Stulecia w chińskim mieście Xi'an (Fot. CSCEC AECOM Consultants Co., Ltd.)
Model 3D BIM dla projektu renowacji alei Stulecia w chińskim mieście Xi'an (Fot. CSCEC AECOM Consultants Co., Ltd.)

Choć na początku pandemii powszechnie obawiano się, że będzie ona poważnym ciosem dla światowej branży architektoniczno-budowlanej, w rzeczywistości skutki wirusa są zgoła przeciwne. By nie dopuścić do zapaści gospodarki, rządy na całym świecie odkręciły bowiem kurki z gotówką, która w sporej części płynie do dużych projektów infrastrukturalnych. Drugim czynnikiem, który nakręca koniunkturę w budownictwie, jest polityka klimatyczna. To jeden z priorytetów chociażby Unii Europejskiej, która jeszcze do połowy tego wieku chce drastycznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. To oznacza zaś konieczność wielu drogich i skomplikowanych inwestycji, np. masowej elektryfikacji kolei, budowy nowych elektrowni bazujących na odnawialnych źródłach energii czy projektowania miast przyjaznych środowis­ku i odpornych na zmiany klimatu.

Wśród ekspertów nie brak opinii, że przy obecnych mocach przerobowych światowego budownictwa realizacja wszystkich tych ambitnych zamierzeń w zakładanych ramach czasowych jest kompletnie nierealna. Chyba że zwiększona zostanie wydajność tej branży, ale do tego konieczna jest szeroko zakrojona cyfryzacja procesu inwestycyjno-budo­wlanego.

O tym, że taka cyfryzacja przynosi wymierne efekty, można się było przekonać podczas dorocznej międzynarodowej konferencji Year In Infrastructure (YII) organizowanej przez firmę Bentley Systems – producenta oprogramowania inżynierskiego (choćby MicroStation). To cykliczne wydarzenie nie polega na wciskaniu własnego software’u firmom architektonicznym i budowlanym. Głos zabierają tu bowiem głównie użytkownicy oprogramowania Bentley Systems, którzy na przykładzie własnych projektów pokazują, że umiejętna cyfryzacja budownictwa pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Najciekawsze z tych przedsięwzięć mogą liczyć na nagrody „Going Digital in Infrastructure” przyznawane przez panel blisko 50 niezależnych ekspertów z różnych branż.

• BIM wkracza w kolejne wymiary

Co łączy nagrodzone przedsięwzięcia? Przede wszystkim wykorzystanie metodyki modelowania informacji o budynkach (BIM). Przypomnijmy, że chodzi w niej nie tylko o przygotowanie całego projektu inwestycji w formie obiektowego modelu 3D, ale również o udostępnienie go dla wszystkich branż w jednym systemie – tzw. wspólnym środowisku danych (CDE – Common Data Environment). Laureaci nagród „Going Digital in Infrastructure 2021” są zgodni – główną zaletą BIM jest usprawnienie komunikacji między zespołami, za czym idzie wiele innych korzyści...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS