wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2022, Nr 1 (320) |


• Plusy i minusy 2021 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Rozmawiamy z prof. Januszem Boguszem – pracownikiem WILiG WAT, zasiadającym we władzach Międzynarodowej Asocjacji Geodezji • Integracja obserwacji laserowych i mikrofalowych przez naukowców z IGiG UPWr • Noworoczne zmiany legislacyjne • Jak ...

powrót

Opracowanie Damian Czekaj

Ingerencja w granice nieruchomości

Dr Józef Maślanka, adiunkt na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie, pisze do GGK i RPO. Zgodnie z § 31 obowiązującego rozporządzenia w sprawie EGiB, jeśli nawet geodeta uprawniony błędnie ustalił przebieg granicy, ale pomierzył ją z dokładnością spełniającą wymogi rozporządzenia z 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów, to taka granica jest uważana za „ostatecznie” ustaloną.

Dostrzegając ten problem, dr Józef Maś­lanka pod koniec lis­topada 2021 r. przesłał pis­ma najpierw do głównego geodety kraju Waldemara Izdeb­skiego, a później do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka. Zdaniem dr. Maślanki kilka zasadniczych zmian w przepisach dotyczących ustalania przebiegu granic działek wprowadzonych po 2001 r. spowodowało, że obecnie geodeta uprawniony może ustalić przebieg granic w drodze czynności materialno-technicznej niemal w dowolny sposób, nawet wbrew stanowisku właś­cicieli działek. Ci zaś, chcąc odwrócić niekorzystne dla siebie skutki błędów lub samowoli geodetów, zmuszeni są do przeprowadzenia na swój koszt długotrwałego i kosztownego rozgraniczenia nieruchomości w trybie postępowania administracyjnego zgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

„Sam jestem (...) geodetą uprawnionym (...) i w zasadzie powinienem być bardzo zadowolony z tak dużej »władzy« oddanej w moje ręce przez prawodawcę, ale etyka osobista i zawodowa oraz wiele znanych mi przypadków skrzywdzenia właścicieli działek przez geodetów nie pozwalają mi na zaakceptowanie niesprawiedliwych przepisów prawa, wprowadzonych metodą »pełzających« zmian przepisów w randze rozporządzeń, bez jednoznacznych podstaw ustawowych. Przepisy te dodatkowo prowadzą do stopniowej demoralizacji środowiska geodetów uprawnionych” – pisze dr Maślanka.

Aby nie pozostać gołosłownym, pracownik AGH przedstawia małą wykładnię historyczną przepisów prawa, która ma wykazać, jak poza kontrolą Parlamentu RP – drogą kolejnych niepozornych kroków dokonywanych w przepisach wykonawczych do Pgik – doprowadzono, jego zdaniem, do niedopuszczalnej i nadmiernej ingerencji w zakres prawa własności.

Jak to kiedyś było

Ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych w trybie przepisów o EGiB (w tzw. trybie ewidencyjnym) zostało określone w rozdziale 2 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków z 29 marca 2001 r. Stanowiło ono wówczas element postępowania administracyjnego dotyczącego zakładania albo modernizacji EGiB kończącego się decyzją administracyjną starosty w sprawie zatwierdzenia operatu opisowo-kartograficznego...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS