Martyna Wietecha, Łukasz Sławik, Dominik Kopeć, Alicja Gadawska
Od ambitnego pomysłu do realizacji
Opublikowana niedawno przez firmę MGGP Aero Krajowa Mapa Koron Drzew to ciekawy w skali światowej przykład wykorzystania technologii big data i praktycznego zastosowania otwartych geodanych przez biznes.
Fragment Krajowej Mapy Koron Drzew
|
• Motywacja i proces twórczy
Pomysł na stworzenie Krajowej Mapy Koron Drzew (KMKD) rodził się stopniowo. Na początku w naszym zespole pojawiła się koncepcja, aby zapewnić społeczeństwu powszechny dostęp do informacji o rozmieszczeniu drzew w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim w celu ich ochrony. Jako przyrodnicy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są drzewa w procesie adaptacji miast do zmian klimatu, w zachowaniu różnorodności biologicznej terenów rolniczych i w ochronie środowiska naturalnego. Pełnią także ważną rolę w podnoszeniu jakości życia przez redukcję hałasu i zanieczyszczeń oraz regulację temperatury i wilgotności powietrza. Zależało nam, aby każdy zarządzający zielenią mógł szybko uzyskać kompleksową informację o drzewach, a dzięki temu podejmować decyzje prowadzące do zrównoważonego zarządzania obszarami zadrzewionymi.
Chcieliśmy także pokazać, jak przydatna może być technologia, w której nasz zespół się specjalizuje, a mowa tu oczywiście o teledetekcji. Wciąż bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potencjału drzemiącego w zdjęciach pozyskiwanych z pułapu lotniczego lub satelitarnego czy w danych ze skanowania laserowego. Często osobom spoza branży technologie te wydają się skomplikowane i niedostępne. Owszem, są to rozwiązania zaawansowane, bo procesy pozyskania, przetwarzania i analizy danych wymagają pracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Ale informacja, którą otrzymujemy na końcu, może być podana w sposób łatwy i zrozumiały dla każdego. Chcieliśmy stworzyć produkt, za pomocą którego będziemy mogli rozpowszechnić wiedzę zdobytą dzięki teledetekcji. A także pokazać, jak z tej wiedzy korzystać bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności oraz programów komputerowych.
Nie bez znaczenia pozostaje też ogromny potencjał zespołu naszej firmy. Działamy na rynku już 20 lat. Jest wśród nas wykwalifikowana kadra fotogrametrów, geoinformatyków, programistów, geografów i botaników. Łączymy naukę z biznesem. Stawiamy na to, aby teledetekcja była dziedziną praktyczną. Nasze doświadczenie zdobyte podczas realizacji Mapy Koron Drzew dla Warszawy (GEODETA 12/2018) pozwoliło nam uwierzyć, że poradzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest stworzenie podobnego opracowania dla całej Polski. Dostrzegliśmy wtedy wyraźnie, że na krajowym rynku brakuje takiego produktu...
Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|