Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2021, Nr 4 (311) |


• Z mapą na podbój Marsa, czyli o znaczeniu szczegółowych i aktualnych danych przestrzennych dla realizacji pozaziemskich misji badawczych • O wyzwaniach finansowania samorządowej geodezji • Ten, co statki budował: rozmowa z prof. Julianem Niebylskim, zmarłym niedawno szczecińskim geodetą • Budynku lepiej nie dzielić – ...

powrót

Jerzy Królikowski

Więcej praktyki i etosu

Posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, 11 marca 2021 r. Mimo niezliczonej liczby debat o kształceniu geodetów i kartografów katalog omawianych problemów pozostaje z grubsza ten sam. Choć z biegiem lat niektóre bolączki rozwiązały się same.

Najlepszym przykładem jest nadprodukcja absolwentów, na którą jeszcze niedawno szczególnie głośno narzekali przedsiębiorcy. Przez ostatnią dekadę liczba osób rozpoczynających studia geodezyjne zmalała z 4,5 tys. do 1,5 tys. rocznie, przy czym spadek ten jest wyraźniejszy na uczelniach niepublicznych i na studiach niestacjonarnych. Nie jest to jednak zasługa branżowych debat, bo w ich trakcie przedstawiciele uczelni zgodnie opowiadali się przeciwko odgórnemu ograniczaniu naboru. Przyczyn należy raczej upatrywać w niżu demograficznym oraz mniejszym zainteresowaniu tym kierunkiem wśród maturzys­tów. Na usta ciśnie się jednak pytanie, czy owe 1,5 tys. to wciąż nadprodukcja? A może wręcz przeciwnie, skoro coraz więcej przedsiębiorców narzeka na brak rąk to pracy? Jak podczas posiedzenia PRGiK trafnie zauważył prof. Jarosław Bosy (rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), trudno to stwierdzić, bo nikt dotąd nie wykonał jakichkolwiek analiz w tym zakresie.

Taki sobie prestiż
Na pewno natomiast znacznie bardziej palącym problemem niż ilość jest dziś jakość. Przede wszystkim kierunek geodezja i kartografia coraz rzadziej wybierają najzdolniejsi maturzyści. Dr hab. Janusz Walo (dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, prezes SGP) zwrócił uwagę, że w ostatnich latach progi punktowe dla kandydatów na ten kierunek obniżyły się o 20-?30%. Do skorzystania z tej oferty kształcenia zniechęcają też statystyki dotyczące zarobków. Z danych gromadzonych w rządowej bazie ELA (system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów) wynika, że absolwent GiK po opuszczeniu murów uczelni może liczyć na wynagrodzenie rzędu 50-70% średniej pensji w regionie...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS