Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2021, Nr 4 (311) |


• Z mapą na podbój Marsa, czyli o znaczeniu szczegółowych i aktualnych danych przestrzennych dla realizacji pozaziemskich misji badawczych • O wyzwaniach finansowania samorządowej geodezji • Ten, co statki budował: rozmowa z prof. Julianem Niebylskim, zmarłym niedawno szczecińskim geodetą • Budynku lepiej nie dzielić – ...

powrót

Krzysztof Borys

Coś dla każdego

Śląska spółka Geobid – znana dotychczas m.in. jako twórca powiatowych serwisów mapowych – na początku lutego uruchomiła swój geoportal krajowy Polska.geoportal2.pl. Na pytania związane z jego utworzeniem i funkcjonowaniem odpowiada prezes firmy Krzysztof Borys.

Usługa lokalizacji adresu w geoportalu firmy Geobid
Usługa lokalizacji adresu w geoportalu firmy Geobid

Skąd w ogóle taki pomysł?

Od wielu lat rozwijamy geoportale powiatowe w naszej technologii. Bazujemy w nich na programie EWMAPA, który jest serwerem WMS i WFS, klientem usług oraz świadczy inne usługi konieczne dla geoportalu. Staramy się także stale podnosić funkcjonalność naszego rozwiązania geoportalowego. Rok temu uruchomiliśmy opcję wizualizacji plików DXF. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców prac geodezyjnych, jak i projektantów. Oferujemy także wizualizację plików GML oraz pobieranie danych przez usługę WFS. Chcieliśmy te funkcjonalności udostępnić innym, a zarazem pokazać możliwości naszej firmy w zakresie rozwiązań webowych.

Gdy wchodziłem na Geoportal.gov.pl, zawsze irytowało mnie długie oczekiwanie na jego uruchomienie. Wiedziałem, że nasz geoportal będzie działał szybciej. Chcieliśmy także maksymalnie uprościć interfejs, aby nawet osoby nieobeznane z technologią GIS mogły łatwo stworzyć kompozycje mapowe, odszukać działkę czy adres.

Jak przebiegało tworzenie portalu?

Budowę geoportalu rozpoczęliśmy jesienią 2020 roku. Pierwszym krokiem było utworzenie mapy podkładowej. Oczywistym wyborem były otwarte dane OpenStreetMap, które są dostępne w postaci kafelków. Niestety, nie występują one w układzie 1992. Przeliczenie kafelków do innego układu nie ma sensu – następuje znacząca degradacja czytelności, zwłaszcza opisów. Pozostało samodzielne generowanie kafelków na podstawie danych wektorowych OSM. Ten etap przygotowania geoportalu zajął nam ponad miesiąc. Chodziło o to, aby cały proces był zautomatyzowany.

Już wcześniej w naszych geoportalach powiatowych i gminnych prezentowaliś­my podkłady OSM. Były one generowane ręcznie – indywidualnie dla każdego powiatu. Jest to jednak operacja czasochłonna: należało pobrać dane, wygenerować kafelki, a następnie skopiować niemały objętościowo zasób na serwer powiatowy. Ponadto tak przygotowany podkład z biegiem czasu się dezaktualizował.
Budując geoportal krajowy, postanowiłem, że będziemy tworzyć także kafelki w układzie 2000 (dla każdej strefy)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS