Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2021, Nr 1 (308) |


• O tym, czego geodezja może się spodziewać po nowych przepisach i unijnym budżecie mówi wiceminister Anna Kornecka • Nowy wielowirnikowiec dla godezji. Recenzja Yuneec H520E • Właściciele nieruchomości zaczynają się budzić. Skutki robionej na chybcika modernizacji EGiB • Kredki do szuflady? Pierwsze standardy w cyfryzacji ...

powrót

Anna Przewięźlikowska, Wioletta Ślusarczyk, Klaudia Wójcik

Narzędzie do wspólnej weryfikacji

Jak ułatwić sobie pracę z punktami osnowy geodezyjnej? Metrica służy do zbierania i aktualizacji informacji o punktach osnowy, a także umożliwia ich prawidłową lokalizację w terenie. Autorkami tej mobilnej aplikacji są dwie studentki krakowskiej AGH.

Wiele aplikacji mobilnych pozwala użytkownikom na wspólne zbieranie różnego typu informacji, które następnie zasilają bazę danych. Niewątpliwie taki sposób działania sprawdziłby się również w geodezji. Przy realizacji zleceń geodeci dużo czasu poświęcają na obróbkę danych otrzymanych z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz weryfikację ich poprawności i aktualności, często bezpośrednio w terenie. Stąd każda forma pomocy, która przyspieszyłaby ten proces, powinna spotkać się z przychylnym przyjęciem. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest aplikacja Metrica umożliwiająca weryfikację punktów osnowy. W ramach pracy dyplomowej stworzyły ją dwie studentki Akademii Górno-Hutniczej w Krakowie: Wioletta Ślusarczyk i Klaudia Wójcik. Promotorką dyplomantek była dr inż. Anna Przewięźlikowska.

• Baza do sprawdzenia

Chcąc uzasadnić potrzebę stworzenia takiego programu, studentki przeprowadziły na wstępie analizę rzeczywistego stanu bazy punktów osnowy wysokościowej. Jak można się było spodziewać, wykazała ona duże rozbieżnoś­ci w porównaniu ze stanem faktycznym. Za przykład niech posłuży umiejscowienie punktu o numerze 17330150 przy ul. Sobieskiego 6 w Myślenicach (rysu­nek powyżej). Faktyczną lokalizację od tej okreś­lonej współrzędnymi B i L pozys­kanymi z centralnej części PZGiK dzieli 80 metrów! Błąd ten wynika z niegdysiejszego niedokładnego odczytania współrzędnych geograficznych z map przeglądowych (np. w skali 1:300 000) oraz zaokrąg­lenia ich do sekund.

Takie i inne rozbieżności można sprawnie wyeliminować dzięki wykorzystaniu aplikacji Metrica i dzieleniu się informacjami o rzeczywistym położeniu punktów osnowy.

• Kto co może

Metrica to prosta w obsłudze aplikacja stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych z Androidem. Z tego też względu do jej przygotowania wykorzystano środowisko programistyczne Android Studio zintegrowane z IntelliJ IDEA. W przyszłości, jeżeli program przyjmie się na rynku, przygotowane zostaną wersje na inne systemy operacyjne. Obecnie aplikacja pozwala na...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS