Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2020, Nr 11 (306) |


• Jak odnieść sukces w nauce opowiada Krzysztof Sośnica, najmłodszy profesor tytularny w Polsce • RAPORT GEODETY: Informatyzacja powiatowej geodezji • Realne konsekwencje cyberparaliżu. Ataki hakerskie na bazy geodezyjne • Podpis elektroniczny wkracza do geodezji szerokim frontem • Drugie życie lidaru. Relacja z ...

powrót

Jerzy Królikowski

Bliźniaki potrzebują geodezji

Konferencja „Year In Infrastructure 2020” (20-21 października). Światowa branża budowlana coraz bardziej ekscytuje się cyf­rowymi bliźniakami infrastruktury. Nic dziwnego, skoro oferują one dynamiczność, otwartość i kontekst geograficzny. A dla geodezji to potencjalne źródło świetnych zleceń!

Jednym z głównych orędowników wykorzystania cyfrowych bliźniaków (digital twins) jest Bentley Systems – producent oprogramowania inżynierskiego, m.in. MicroStation. Temat ten zdominował wręcz tegoroczną konferencję tej firmy „Year In Infrastructure” (YII), podczas której o zaletach bliźniaków mówiło także wielu użytkowników aplikacji Bentleya, w tym giganci światowego rynku, jak: Shell, Skanska, Strabag czy Arcadis. Technologia ta mocno zaznaczyła swoją obecność również w konkursie YII na najbardziej nowatorskie przedsięwzięcia infrastrukturalne zrealizowane z użyciem oprogramowanie firmy Bentley. W tym roku już 1/4 z 400 nominowanych chwaliła się wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków. Tylko co to takiego?

Jak wyjaśnia krótko Bentley Systems, to model 3D stanowiący zsynchronizowaną wersję rzeczywistości, określany też jako płynne przejście od modelowania informacji o budynkach (BIM) do kolejnego etapu cyfryzacji branży archi­tektoniczno-budowlanej. Niektórzy z pewnością będą kręcić nosem, że to umieszczanie starych produktów w nowym opakowaniu. Kierownictwo Bent­leya przyznaje, że choć tak to może wyg­lądać, to jednak tylko pozory.

– Porównajmy korzystanie z taksówek kilkanaście lat temu i używanie Ubera dziś – mówi Greg Demchak, który w Bent­leyu kieruje laboratorium inno­wacji w zakresie digital twins. – Sama usługa wciąż polega na tym samym, czyli na przewiezieniu pasażera z punktu A do B. Ale w praktyce korzystanie z Ubera jest przecież znacznie wygodniejsze. Podobnie jest z porównywaniem BIM i cyf­rowych bliźniaków. Zmienia się przede wszystkim to, jak użytkownicy pracują na danych – przekonuje Demchak. Jakie są zatem kluczowe wyróżniki digital twins?

• Dynamicznie

Najważniejszą cechą cyfrowego bliźniaka jest dynamiczność modelu 3D. Jak wskazuje przytoczona wcześniej definicja, ma on być zsynchronizowany z rzeczywistością. Jeśli zatem przykładowo na budowie estakady postawiono kolejną podporę, od razu jest ona wnoszona na model 3D. Ale ta aktualność nie dotyczy wyłącznie geometrii, lecz także wielu innych, często specjalistycznych danych. Dlatego obiekty, dla których tworzy się cyfrowe bliźniaki, są...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS