Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2020, Nr 11 (306) |


• Jak odnieść sukces w nauce opowiada Krzysztof Sośnica, najmłodszy profesor tytularny w Polsce • RAPORT GEODETY: Informatyzacja powiatowej geodezji • Realne konsekwencje cyberparaliżu. Ataki hakerskie na bazy geodezyjne • Podpis elektroniczny wkracza do geodezji szerokim frontem • Drugie życie lidaru. Relacja z ...

powrót

Jerzy Królikowski

Drugie życie lidaru

Międzynarodowe targi geodezyjne Intergeo Digital, 13-15 października. Choć kryzys związany z pandemią koronawirusa nie omija również światowej branży geodezyjnej, to z pewnością nie ograniczył jej innowacyjności. Tę najlepiej widać w produktach związanych ze skanowaniem laserowym.

Dron DJI Matrice 300 RTK wyposażony w skaner Zenmuse L1
Dron DJI Matrice 300 RTK wyposażony w skaner Zenmuse L1
Z powodu pandemicznych obostrzeń tegoroczne targi Intergeo odbyły się wyłącznie w formie wirtualnej. Paradoksalnie była to szansa na znaczące zwiększenie zasięgu tej imprezy. Przecież zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających uczestnictwo w takim wydarzeniu było znacznie tańsze i logis­tycznie mniej skomplikowane. A jednak statystyki dobitnie pokazują, że formuła zdalnych targów nie w pełni się sprawdziła. Swoją ofertę zaprezentowało zaledwie 228 wystawców (dla porównania rok temu było ich ponad 700), a liczba goś­ci wyniosła 12 tys. (przy ponad 20 tys. przed rokiem). Ale mimo to na imprezie nie zabrakło najważniejszych graczy rynkowych oraz innowacyjnych start­upów, a także ciekawych nowości.

• Lidarowy come back

Gdy kilkanaście lat temu rozpoczynała się moda na skanowanie laserowe, wydawało się, że lidary szybko staną się powszechnym wyposażeniem firm geodezyjnych. W realizacji tego scenariusza przeszkodziły jednak drony wraz z aplikacjami do dopasowania zdjęć. Sprawiły one, że gęsta i dokładna chmura punktów stała się dostępna nawet dla przedsiębiorców z chudszym portfelem oraz bez głębszej wiedzy fotogrametrycznej. W efekcie zainteresowanie lidarami znacznie spadło.

Użytkownicy dronów szybko zorientowali się jednak, że chmura ze zdjęć ma istotne ograniczenia, z których kluczowe to brak możliwości penetrowania roślinności. W efekcie lidary ewidentnie wracają do łask – oczywiście przede wszystkim w wydaniu dla bezzałogowców. Tendencji tej sprzyja miniaturyzacja skanerów dla dronów, zwiększenie ich wydajności, a przede wszystkim redukcja cen.

Bezapelacyjnym liderem w podnoszeniu parametrów pomiarowych jest Riegl. Najciekawszą nowość tej austriackiej firmy stanowi VUX-120 o niewielkiej wadzie (2 kg) i imponującej wydajności. Dzięki laserowi o częstotliwości 1,8 MHz mierzy nawet 1,5 mln punktów na sekundę. Może też rejestrować nawet 15 odbić pojedynczego impulsu, co powinno usprawnić penetrowanie gęstej roślinności. Jak wyjaśnia producent, lidar zaprojektowano m.in. z myślą o bezzałogowych płatowcach, które dotychczas były rzadko integrowane z tego typu sensorami.

Inna nowość Riegla to miniVUX-3UAV – trzeci już model skanera dla dronów z popularnej serii miniVUX. Najnowszą generację wyróżnia przede wszystkim...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Więcej zdjęć z Intergeo w Fotogalerii na Geoforum.pl

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS