wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2020, Nr 10 (305) |


• Geodeci potwierdzają stabilność tunelu pod Wisłą w układzie przesyłowym ścieków w Warszawie • Paragraf 31, czyli o granicach przy opracowaniu MdcP w świetle nowych standardów • Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18 I • Warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przedstawia sędzia Magdalena ...

powrót

Opracowanie redakcji

Na styku wykonawstwa z administracją

Interpretacje i odpowiedzi GGK dotyczące nowelizacji Pgik i nowych standardów technicznych. Potrzeba czasu, aby przyswoić każdą nowość. Podobnie jest z przepisami prawa. Nie dziwi zatem, że obowiązujące od kilku miesięcy nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzenie ws. standardów technicznych – przynajmniej na razie – są źródłem wątpliwości.

Z tego właśnie powodu zarówno nowelizacja Pgik, jak i standardy są bohaterami kolejnych artykułów na łamach GEODETY. We wrześniowym wydaniu publikowaliśmy m.in. pytania i odpowiedzi dotyczące zmian ustawy będące pokłosiem wideokonferencji z wykonawcami i przedstawicielami SGiK. Tym razem prezentujemy przede wszystkim interpretacje nowych przepisów, które – w postaci pism – główny geodeta kraju Waldemar Izdebski skierował do starostów, prezydentów miast na prawach powiatów i WINGiK-ów. Zamieszczamy ponadto część odpowiedzi na pytania wysłane do GGK przez Polskie Towarzystwo Geodezyjne.

Jakie materiały powinny być udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych w ramach wprowadzonej opłaty ryczałtowej?

Zgodnie z art. 12 ust. 3 Pgik w ramach opłaty ryczałtowej wykonawca prac geodezyjnych otrzymuje materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczące danego zgłoszenia. Znając specyfikę poszczególnych celów, którym służą prace geodezyjne, organ udostępnia pakiet niezbędnych materiałów do zrealizowania pracy, mając na uwadze jej sprawny przebieg. Jeżeli jednak będzie uzasadniona potrzeba rozszerzenia zakresu udostępnionych przez organ materiałów, wtedy wykonawca pracy geodezyjnej może skorzystać z przepisu art. 12 ust. 5 Pgik, który stanowi, że „na etapie zgłoszenia prac lub jego uzupełnienia, z inicjatywy wykonawcy prac geodezyjnych, organ i wykonawca mogą uzgodnić zakres materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania tych prac”. Dodatkowo także, na podstawie art. 12 ust. 6, wykonawca ma prawo wystąpić do organu w sprawie udostępnienia dodatkowych materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac geodezyjnych.

Niezależnie od tego, jakie materiały wykonawca uzyska w ramach ryczałtu, musi mieć na względzie art. 12 ust. 8 Pgik, który stanowi, że „materiały zasobu udostępnione w związku ze zgłoszeniem prac lub jego uzupełnieniem mogą być wykorzystywane wyłącznie do wykonywania prac geodezyjnych objętych tym zgłoszeniem lub jego uzupełnieniem”. Jest to bardzo ważne, ponieważ...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS