Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2020, Nr 10 (305) |


• Geodeci potwierdzają stabilność tunelu pod Wisłą w układzie przesyłowym ścieków w Warszawie • Paragraf 31, czyli o granicach przy opracowaniu MdcP w świetle nowych standardów • Testujemy odbiornik satelitarny Leica GS18 I • Warunkowy podział nieruchomości w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przedstawia sędzia Magdalena ...

powrót

Opracowanie redakcji

Na styku wykonawstwa z administracją

Interpretacje i odpowiedzi GGK dotyczące nowelizacji Pgik i nowych standardów technicznych. Potrzeba czasu, aby przyswoić każdą nowość. Podobnie jest z przepisami prawa. Nie dziwi zatem, że obowiązujące od kilku miesięcy nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzenie ws. standardów technicznych – przynajmniej na razie – są źródłem wątpliwości.

Z tego właśnie powodu zarówno nowelizacja Pgik, jak i standardy są bohaterami kolejnych artykułów na łamach GEODETY. We wrześniowym wydaniu publikowaliśmy m.in. pytania i odpowiedzi dotyczące zmian ustawy będące pokłosiem wideokonferencji z wykonawcami i przedstawicielami SGiK. Tym razem prezentujemy przede wszystkim interpretacje nowych przepisów, które – w postaci pism – główny geodeta kraju Waldemar Izdebski skierował do starostów, prezydentów miast na prawach powiatów i WINGiK-ów. Zamieszczamy ponadto część odpowiedzi na pytania wysłane do GGK przez Polskie Towarzystwo Geodezyjne.

Jakie materiały powinny być udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych w ramach wprowadzonej opłaty ryczałtowej?

Zgodnie z art. 12 ust. 3 Pgik w ramach opłaty ryczałtowej wykonawca prac geodezyjnych otrzymuje materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczące danego zgłoszenia. Znając specyfikę poszczególnych celów, którym służą prace geodezyjne, organ udostępnia pakiet niezbędnych materiałów do zrealizowania pracy, mając na uwadze jej sprawny przebieg. Jeżeli jednak będzie uzasadniona potrzeba rozszerzenia zakresu udostępnionych przez organ materiałów, wtedy wykonawca pracy geodezyjnej może skorzystać z przepisu art. 12 ust. 5 Pgik, który stanowi, że „na etapie zgłoszenia prac lub jego uzupełnienia, z inicjatywy wykonawcy prac geodezyjnych, organ i wykonawca mogą uzgodnić zakres materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania tych prac”. Dodatkowo także, na podstawie art. 12 ust. 6, wykonawca ma prawo wystąpić do organu w sprawie udostępnienia dodatkowych materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac geodezyjnych.

Niezależnie od tego, jakie materiały wykonawca uzyska w ramach ryczałtu, musi mieć na względzie art. 12 ust. 8 Pgik, który stanowi, że „materiały zasobu udostępnione w związku ze zgłoszeniem prac lub jego uzupełnieniem mogą być wykorzystywane wyłącznie do wykonywania prac geodezyjnych objętych tym zgłoszeniem lub jego uzupełnieniem”. Jest to bardzo ważne, ponieważ...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS