wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Jak ożywić rzadko stosowany przepis

Połączenie i podział nieruchomości. Tylko pozornie połączenie nieruchomości i ich ponowny podział na działki gruntu to procedura uproszczona. Brakuje, niestety, przepisów wykonawczych, wzorów dokumentów i załączników graficznych, które rzeczywiście mogłyby ją uprościć.

Wzór mapy do połączenia i podziału nieruchomości
Wzór mapy do połączenia i podziału nieruchomości
(...)

• Jakie podstawowe warunki?

Nie ma wątpliwości, że autorzy obowiązujących przepisów dążyli do uproszczenia procedur w sytuacjach, kiedy na obrzeżach miasta mamy po kilka lub kilkanaście działek rolnych (wąskich i wydłużonych), a plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczył ten teren pod budownictwo. Procedura scalenia i podziału nieruchomości jest bardzo długa i skomplikowana, no i zaplanowana została dla dużych obszarów, dlatego w opisanym przypadku warto skorzys­tać z tego uproszczonego trybu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, niezbędne są „jednorodne prawa do tych nieruchomości (art. 98b ust. 1). Co to znaczy? Nie może być tak, że kilku z zainteresowanych posiada tytuły własności, a pozostali są np. użytkownikami wieczystymi. Załóżmy więc, że mamy do czynienia z właścicielami.
Po drugie, każda nieruchomość powinna mieć założoną księgę wieczystą, w której nie powinno być żadnych obciążeń.
Po trzecie, wszyscy właściciele muszą zgodzić się na dokonanie zamiany, czyli wzajemnego przeniesienia praw do częś­ci ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu (wynika to zarówno z treści art. 98b ust. 1, jak i ust. 3). Muszą oni najpierw przygotować zgodny wniosek do urzędu gminy (miasta) o połączenie i ponowny podział działek. Niezbędne jest do tego sporządzenie notarialnej umowy zobowiązującej wszystkich wnioskodawców do dokonania stosownych wzajemnych zamian wraz z przeznaczeniem niezbędnej części nieruchomości pod drogi.

Ale przepisy sobie, a życie sobie. Rozmawiałem jakiś czas temu z dwoma notariuszami i okazuje się, że nigdy takich umów nie sporządzali. Twierdzą też, że wymagałoby to od nich sporo pracy, aby stosowny akt na podstawie tak ogólnych zapisów przygotować.
Sędzia Marian Wolanin w swej książce pt. „Podziały, scalenia i rozgraniczenia nieruchomości” pisze: ...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS