Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Krystian Pyka

Czy deep-learning ma przyszłość?

A.D. 2045. Eksperci prognozują kierunki rozwoju geodezji i kartografii na kolejne 25 lat – część 3.

Jakieś 10 lat temu wydawało mi się, że fotogrametria technologicznie wspięła się na Mount Everest i wyżej już wejść nie zdoła. Okazało się to prawdą, ale tylko w spojrzeniu tunelowym obejmującym wyłącznie fotogrametrię z pułapu samolotów załogowych wyposażonych w wysokiej klasy drogie kamery metryczne. Przewidując przyszłość, za bardzo skupiłem się na tym, co znane i wdrożone, myśląc jedynie o doskonaleniu tego, co już istnieje.

Drony i chmury

Nie patrzyłem horyzontalnie, a przez to nie przewidziałem inwazji dronów. Lekceważyłem niski pułap, choćby dlatego, że drony są wyposażone w „badziewne” kamery, które można kupić w sklepie za rogiem. Tymczasem okazało się, że zdjęcia z takiej kamery „wyprostuje” fantastyczne oprogramowanie, które wyszuka punkty wspólne niezbędne do związania zdjęć dosłownie na liściach drzewa. Rola człowieka sprowadza się do sprawdzenia, czy aby te sparowane liście nie poruszyły się pomiędzy zdjęciami. To rewolucyjne rozwiązanie nie jest pozbawione wad.

Jedną z istotniejszych jest niedoskonała georeferencja tworzonych chmur, wymagająca wsparcia fotopunktami. Już dzisiaj instalowanie RTK na dronach zmniejsza liczbę koniecznych fotopunktów. Jeśli pojawią się bardzo tanie inercyjne systemy nawigacyjne (INS) o dokładności kilku sekund kątowych, to fotogrametria zagwarantuje precyzyjny pomiar w czasie rzeczywistym bez fotopunktów. Będzie wtedy można mówić o fotogrametrii totalnej: z drona, z samochodu, roweru czy z tzw. ręki. W pełni realne będzie wówczas stosowanie...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS