Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2020, Nr 9 (304) |


• Uczymy się prawa. Raz jeszcze o rozporządzeniu ws. standardów (informacje dodatkowe) oraz nowelizacji Pgik (najciekawsze pytania i odpowiedzi GUGiK) i jej wpływie na działanie ODGiK (wyniki ankiety) • Z Bartłomiejem Galasem z firmy NatureManufacture rozmawiamy o wykorzystaniu fotogrametrii do tworzenia cyfrowych scenografii • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Standardy na lata

Raz jeszcze o nowym rozporządzeniu ws. standardów geodezyjnych. Intensywne wykuwanie nowych standardów trwało do samego ministerialnego podpisu pod rozporządzeniem. Jeszcze na ostatniej prostej wprowadzono do niego kilka istotnych zmian.

Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK w wersji po konsultacjach i uzgodnieniach szczegółowo opisaliśmy w GEODECIE 8/2020. Skupimy się zatem tylko na tych zmianach, które wprowadzono później.

Wśród wykonawców nie brakowało obaw, że o ile pierwotny projekt tego aktu zawierał wiele pozytywnych rozwiązań, o tyle jego końcowa wersja będzie miała kilka „wybitych zębów”. Choć przewidywania te się nie sprawdziły, to – trzymając się terminologii stomatologicznej – kły tych przepisów zostały nieco oszlifowane.

• Od kiedy nowe standardy?

Pierwotnie GUGiK planował, że rozporządzenie wejdzie w życie 31 lipca, a więc razem z dużą nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego (GEODETA 6/2020). Jednak tego dnia główny geodeta kraju Waldemar Izdebski poinformował, że prace nad przepisami się opóźniły, więc zaczną obowiązywać po 7 sierpnia. Ostatecznie nowe standardy zostały podpisane przez minister rozwoju 18 sierpnia, w Dzienniku Ustaw opub­likowano je 21 sierpnia (poz. 1429), a w życie weszły dzień później.

Jedna z kluczowych zmian względem pierwotnego projektu dotyczy przepisów przejściowych. Początkowo proponowano, by operat elektroniczny stał się obowiązkowy po 6 miesiącach od wejś­cia w życie standardów, ostatecznie na kres papierowej dokumentacji trzeba będzie poczekać do 31 grudnia 2021 roku. GML stanie się z kolei obowiązkowy nie za 24 miesiące (jak wstępnie zakładano), ale od 1 stycznia 2023 r. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by operat elektroniczny czy GML stosować już teraz.

Zupełnie nowy przepis przejściowy dotyczy składu operatu. Operaty według starych regulacji (bardziej opasłe) można jeszcze opcjonalnie składać do prac zgłoszonych od 31 lipca do 31 grudnia br. Po 1 stycznia 2021 r. obowiązują w tym zakresie już tylko nowe standardy.

Jeśli chodzi o pozostałe przepisy (głównie regulujące wykonywanie pomiarów), obowiązują one...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS