Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Anna Wardziak

Jak przetrwać na niełatwym rynku

OPGK w Krakowie to jedna z najstarszych i największych firm działających na rynku usług geodezyjno-kartograficznych w Polsce. Bogate doświadczenie, a jednocześnie otwartość na nowoczesne technologie zapewniają jej nadal znaczącą pozycję na rynku.

Bieżąca kontrola stabilności zapory w Niedzicy, 2007 r. Coroczne pomiary realizowane są przez OPGK Kraków już od 1997 roku
Bieżąca kontrola stabilności zapory w Niedzicy, 2007 r. Coroczne pomiary realizowane są przez OPGK Kraków już od 1997 roku
Kilkudziesięcioletnia historia przedsiębiorstwa zatoczyła koło. Firma powstała w związku z planami budowy kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie, a dziś jej siedziba mieś­ci się w jego bezpośrednim otoczeniu – tak rozpoczął swoje wystąpienie prezes Okregowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Krakowie Spółka z o.o. Robert Rachwał podczas uroczystej jubileuszowej gali zorganizowanej 4 października. A okazje do świętowania były co najmniej dwie, bo to przecież i 70-lecie istnienia, i 25-lecie prywatyzacji.

• Kiedy wszystko się zaczęło

9 lutego 1949 roku utworzono Krakowski Oddział Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Warszawie, który był zalążkiem pierwszego państwowego przedsiębiorstwa geodezyjnego w tym mieście. Formalnie Oddział rozpoczął działalność 1 kwietnia. Pierwszym zleceniem było wykonanie map 3 tys. ha terenów niezbędnych do realizacji Nowej Huty – największej inwestycji lat 50. w Polsce. Na czele nowo powołanej jednostki stanęła postać nietuzinkowa – absolwent Politechniki Lwowskiej, mierniczy przysięgły, kierownik służby topograficznej w II Dywizji Strzelców Pieszych na froncie francusko-niemieckim mgr inż. Zbig­niew Skąpski (późniejszy profesor, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej). Skupił on wokół siebie osoby o równie bogatym doświadczeniu zawodowym: mierniczych przysięgłych, wykładowców i absolwentów krakowskich uczelni. Pierwsza siedziba firmy mieściła się przy ul. Diet­la 64.

W 1951 roku oddział przekształcono w samodzielne Krakowskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Miernicze. Firma wykonywała wówczas pełny asortyment prac mierniczych: pomiary osnów, pomiary realizacyjne i sytuacyjno-
-wysokoś­ciowe czy prace urządzeniowo-rolne. Powstające po zniszczeniach wojennych inwestycje i wielkie budowle wymagały pilnie nowych map i geodetów do obsługi. Wtedy do rozwiązywania problemu osnów niezbędna była budowa wież triangulacyjnych, a bazy mierzone były drutami inwarowymi. Podstawowy sprzęt mierniczy stanowiły: niwelatory, teodolity, taśmy, pryzmaty i tyczki, a obliczenia wykonywano za pomocą tablic logarytmicznych czy arytmometrów.

W 1960 roku przedsiębiorstwo przeniosło się do nowego budynku przy ul. Grzegórzeckiej 10, do którego wkrótce dobudowano kolejny pawilon. Na przełomie lat 60. i 70. dokonywała się rewolucja w zakresie wytwarzania produktów geodezyjnych i kartograficznych. Na szeroką skalę wkroczyły technologie fotogrametryczne. W 1968 roku KOPM wykonało pionierskie opracowanie mapy Krakowskiego Węzła Komunikacyjnego na podstawie zdjęć pozyskanych z helikoptera. W 1969 roku przedsiębiorstwo, jako jedno z pierwszych, otrzymało komputer GEO-2...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS