Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Damian Czekaj

"Hippopotes" pod okiem trzech tachimetrów

Kilka miesięcy temu geodeci z gdańskiej firmy Geowap zostali zaangażowani w realizację nietypowego zadania – kalibrację systemu pomiarowego statku pracującego przy układaniu rurociągów.

Pływający pod holenderską banderą statek „Hippo­potes” to pogłębiarka o długości 56 m i szerokości 16 m. Jednostka należy do specjalizującej się w budownictwie morskim firmy Van Oord z Rotterdamu i obecnie pracuje przy układaniu rur pod Nord Stream 2 – gazociąg poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego, łączący Rosję z Niemcami. Do gdańskiego portu „Hippopotes” zawinął na początku tego roku. Tam przeprowadzono jego naprawę i konserwację. W rezultacie niezbędna okazała się również kalibracja systemu pomiarowego jednostki. – Kalibracja sprzętu wykonywana jest zawsze przed rozpoczęciem nowego projektu, aby zapewnić właściwą pracę systemu – wyjaś­nia Martijn van der Helm, specjalista ds. pomiarów hydrograficznych (hydrographic surveyor) w Van Oord. Na wspomniany system składają się dwa odbiorniki GNSS służące do określania pozycji i kierunku statku, a także czujniki kątowe zamontowane na wysięgniku, ramieniu i łyżce koparki, która znajduje się na jednostce. Dane z tych sensorów umożliwiają wyznaczenie położenia łyżki.

• Osnowa w porcie

Pomiary geodezyjne niezbędne do przeprowadzenia kalibracji wykonywane były w gdańskim porcie w marcu i trwały dwa dni. Brali w nich udział trzej Polacy: geodeci uprawnieni Paweł Klockowski (właściciel firmy Geowap) i Marcin Siesicki oraz hydrograf uprawniony Łukasz Jakubowski (z wykształcenia również geodeta). – Pierwszego dnia w pobliżu nabrzeża założyliś­my osnowę pomiarową składającą się z 7 punktów – tłumaczy Paweł Klockowski. Jej współrzędne wyznaczono odbiornikiem GNSS Leica Viva GS08 w nawiązaniu do sieci SmartNet. Pomiar na każdym punkcie trwał 5 minut i został wykonany w dwóch sesjach pomiarowych; wyniki uśredniono. Dodatkowo przeprowadzono kontrolę na 2 punktach osnowy poziomej i 2 punktach osnowy wysokoś­ciowej III klasy...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS