Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Jerzy Królikowski

Skaning nasz powszedni

POLSCAN – I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR (Sękocin Stary, 22-23 października). Polska branża lidarowa nie powinna mieć żadnych kompleksów względem Zachodu. Nie tylko śmiało sięga po najnowsze technologie, ale także wie, jak je praktycznie wykorzystać. I tu nie brak jednak bolączek.

Przykład działania algorytmu OPEGIEKA Elbląg i SGGW, który pozwala identyfikować klon jesionolistny  (kolor czerwony) w gęstej chmurze punktów ALS
Przykład działania algorytmu OPEGIEKA Elbląg i SGGW, który pozwala identyfikować klon jesionolistny (kolor czerwony) w gęstej chmurze punktów ALS
Ten światowy poziom najlepiej widać w skanowaniu lotniczym (ALS). Technologia ta pojawiła się na rynku całkiem niedawno, bo na początku lat 90. XX wieku. Do Polski początkowo przebijała się powoli – pierwszy komercyjny skaning zrealizowano w 2005 r. (dla Krakowa), a po 4 latach na zakup skanera zdecydowała się pierwsza rodzima spółka (MGGP Aero z Tarnowa). Gwałtowne przyspieszenie nastąpiło w 2011 r. wraz ze startem projektu ISOK, na potrzeby którego GUGiK ogłosił przetargi na lotniczy skaning kraju. Wprawdzie w pierwszym zamówieniu prym wiodły firmy zagraniczne (wystartowało 41 podmiotów z 15 krajów), ale dziś tego typu zlecenia zdominowane są już przez polskie spółki (które z powodzeniem rozpychają się również na rynkach zagranicznych).

ISOK rozruszał też segment użytkowników. Do dziś z tych danych skorzystało już blisko półtora tysiąca różnych podmiotów. Części z nich ISOK pozwolił nie tylko nauczyć się pracy z danymi ALS, ale także pobudził apetyt na więcej, co w kolejnych latach napędziło firmom fotolotniczym zlecenia ze strony miast, parków narodowych, uczelni, instytutów badawczych itd.

• Taniec z „LS-ami” i algorytmami

Ale rynek skanowania to przecież nie tylko ALS. Jak już pisaliśmy w relacji z targów Intergeo (GEODETA 10/2019), w modzie jest dziś ULS, czyli skanowanie z pokładu drona. Technologia wygląda bardzo obiecująco, szkoda tylko, że kompletny system to wydatek idący w setki tysięcy złotych. Ale nie dla wszystkich jest to bariera. W kraju lata już kilka tego typu platform, które wykorzystywane są w wielu praktycznych projektach. Pomiar niebezpiecznych osuwisk, monitoring zapór i wałów przeciwpowodziowych, inwentaryzacja chronionych siedlisk, modernizacja EGiB, wykonywanie map do celów projektowych – to tylko wybrane realizacje polskich użytkowników.

Niszową gałęzią technologii LiDAR wciąż pozostaje BLS, czyli skaning batymetryczny. Alu i w tym zakresie polskie firmy mogą pochwalić się kilkoma realizacjami. Na przykład...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS