wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Jerzy Królikowski

Skaning nasz powszedni

POLSCAN – I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR (Sękocin Stary, 22-23 października). Polska branża lidarowa nie powinna mieć żadnych kompleksów względem Zachodu. Nie tylko śmiało sięga po najnowsze technologie, ale także wie, jak je praktycznie wykorzystać. I tu nie brak jednak bolączek.

Przykład działania algorytmu OPEGIEKA Elbląg i SGGW, który pozwala identyfikować klon jesionolistny (kolor czerwony) w gęstej chmurze punktów ALS
Przykład działania algorytmu OPEGIEKA Elbląg i SGGW, który pozwala identyfikować klon jesionolistny (kolor czerwony) w gęstej chmurze punktów ALS
Ten światowy poziom najlepiej widać w skanowaniu lotniczym (ALS). Technologia ta pojawiła się na rynku całkiem niedawno, bo na początku lat 90. XX wieku. Do Polski początkowo przebijała się powoli – pierwszy komercyjny skaning zrealizowano w 2005 r. (dla Krakowa), a po 4 latach na zakup skanera zdecydowała się pierwsza rodzima spółka (MGGP Aero z Tarnowa). Gwałtowne przyspieszenie nastąpiło w 2011 r. wraz ze startem projektu ISOK, na potrzeby którego GUGiK ogłosił przetargi na lotniczy skaning kraju. Wprawdzie w pierwszym zamówieniu prym wiodły firmy zagraniczne (wystartowało 41 podmiotów z 15 krajów), ale dziś tego typu zlecenia zdominowane są już przez polskie spółki (które z powodzeniem rozpychają się również na rynkach zagranicznych).

ISOK rozruszał też segment użytkowników. Do dziś z tych danych skorzystało już blisko półtora tysiąca różnych podmiotów. Części z nich ISOK pozwolił nie tylko nauczyć się pracy z danymi ALS, ale także pobudził apetyt na więcej, co w kolejnych latach napędziło firmom fotolotniczym zlecenia ze strony miast, parków narodowych, uczelni, instytutów badawczych itd.

• Taniec z „LS-ami” i algorytmami

Ale rynek skanowania to przecież nie tylko ALS. Jak już pisaliśmy w relacji z targów Intergeo (GEODETA 10/2019), w modzie jest dziś ULS, czyli skanowanie z pokładu drona. Technologia wygląda bardzo obiecująco, szkoda tylko, że kompletny system to wydatek idący w setki tysięcy złotych. Ale nie dla wszystkich jest to bariera. W kraju lata już kilka tego typu platform, które wykorzystywane są w wielu praktycznych projektach. Pomiar niebezpiecznych osuwisk, monitoring zapór i wałów przeciwpowodziowych, inwentaryzacja chronionych siedlisk, modernizacja EGiB, wykonywanie map do celów projektowych – to tylko wybrane realizacje polskich użytkowników.

Niszową gałęzią technologii LiDAR wciąż pozostaje BLS, czyli skaning batymetryczny. Alu i w tym zakresie polskie firmy mogą pochwalić się kilkoma realizacjami. Na przykład...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS