wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2019, Nr 11 (294) |


• Kariera na antypodach. Rozmawiamy z Anną Paterak, geodetką uprawnioną pracującą w Australii • Cyfrowa recepta. Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej • Modernizacja plus. Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie • Skaning nasz powszedni. I Krajowe Forum Uzytkowników LiDAR • Geodeto, zarządzaj nieruchomościami! ...

powrót

Piotr Banasik, Kazimierz Bujakowski

Modernizacja plus

Quasi-geoida teoretycznie i praktycznie. Model krajowej quasi-geoidy powinien podlegać modernizacji podobnie jak osnowy geodezyjne. Jednym ze sposobów może być lokalne uszczegółowienie na podstawie informacji uzyskanych w trakcie modernizacji osnów wysokościowych.

Opublikowany w październikowym GEODECIE artykuł „Poprawki i pogorszki” autorstwa dr. Ryszarda Pażusa oraz polemika z nim zamieszczona w tekście prof. Romana Kadaja „Mieszanie w układach” poruszają dwa tematy związane z quasi-geoidą jako powierzchnią odniesienia stosowaną w niwelacji. Pierwszy z nich dotyczy poprawnego stosowania modeli quasi-geoidy w ramach danego układu odniesienia i układu wysokości, a drugi – pomysłu na sukcesywne uzupełnianie (modernizację) krajowego modelu quasi-geoidy. Okazuje się, że po ponad 20 latach od powstania pierwszego nowoczesnego krajowego modelu quasi-geoidy niwelacyjnej, jakim był model Quasi97B, oba tematy są aktualne i warte szerszego omówienia.
(...)

• Uzupełnianie krajowego modelu quasi-geoidy

Pomysł zawarty w publikacji dr. Ryszarda Pażusa, aby wyniki pomiarów GNSS i niwelacyjnych pochodzące z różnych prac geodezyjnych wykorzystać do uszczegółowienia krajowego modelu „niwelacyjnej” quasi-geoidy, jest inspirujący. Musiałyby to być wyniki pomiarów statycznych, wykonane w powtarzalnych, kilkugodzinnych sesjach obserwacyjnych, na punktach, które zostaną nawiązane do osnowy wysokościowej. Tylko takie obserwacje mogłyby dostarczyć wiarygodnych informacji o przebiegu quasi-geoidy niwelacyjnej między punktami, na których oparty jest model krajowy. Należy jednak wątpić, czy tego typu obserwacje w znacznej liczbie znajdują się w zasobach PODGiK jako wyniki w prac geodetów.

Okazją do uzyskania dużej liczby wartościowych obserwacji może być realizowana w całym kraju kampania dostosowania szczegółowych osnów wysokościowych do układu PL-EVRF2007-NH. Jej pierwotny termin zakończenia określony na 31 grudnia br. zostanie zgodnie z zapowiedzią przesunięty na koniec 2023 r. Kilka dodatkowych lat otwiera możliwości przeprowadzenia kompleksowych modernizacji osnów szczegółowych w powiatach. W warunkach technicznych wykonania modernizacji sieci wysokościowej powinno się znaleźć obowiązkowe uzupełnienie sieci o dodatkowe punkty, na których, oprócz określenia ich wysokości techniką niwelacji geometrycznej, wykonano by kilkugodzinny pomiar statyczny techniką GNSS. W ten sposób zostałyby pozyskane informacje o wartoś­ciach anomalii wysokości w kilku (kilkunastu) punktach...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS